Sağlıklı Yaşam

Keten Tohumu Zayıflatır Mı?

Keten tohumu diyet lifi ve bitkisel bazlı protein kaynağıdır. Küçük, kahverengi- altın renkli bu tohumlar vitamin ve mineral yönünden zengindir. Yüksek lif içerdiği için tokluk sağlamada büyük rol oynar. Diyetlerde tercih edilmesinin büyük sebebi çözünür ve çözünmez diyet lifini birlikte içerdiği için insülin seviyesini sabit tutar. Kan şekeri düşüklüğünün önüne geçerek tatlı isteklerinin önlenmesini sağlar.
Diyabetli hastalarda kan şekeri dalgalanmalarını azaltır. İnsülin direncini kırmadaki bu rolüyle bel çevresindeki yağların yakımında kullanılır.
Metabolizmayı hızlandırmada diyetlerin yardımcısıdır. Hızlı metabolizma ile kilo vermek daha da kolaylaşacaktır.
Yüksek lif ile kabızlığı önler.
Sindirimi hızlandırır.
Vücuttaki ödem problemlerini önlemek için kullanılmaktadır.
Sağlıklı yağlardan olup omega-3 içerir. Bu sayede vücuttaki HDL ve LDL kolesterol seviyeleri kontrol altına alınabilmektedir. Kalbi korumamıza yardımcıdır. Ayrıca omega-3 içermesiyle unutkanlığın tedavisinde de kullanılmaktadır.
İçerdiği ‘lignan’ maddesiyle meme, prostat ve kolon kanserlerini önlemektedir.
Saç bakımı için de keten tohumu yağı kullanılabilir. Bu sayede saçlara canlılık ve parlaklık kazanılmasına, saç derisinin yenilenmesine yardımcıdır.

Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Tüketilmeli?
Her gün sabah ve akşam olmak üzere aç karnına birer tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu ağızda çiğnenerek tüketilmeli sonrasında 1 bardak suyla mideye hızlı bir şekilde ulaşması sağlanmalıdır.
İsterseniz sabah ve akşamki keten tohumu tercihinizi salatalarınıza veya yoğurdunuza ilave ederek de tüketebilirsiniz.

Leave a Comment