Sağlıklı Yaşam

Kefir Nedir? Nasıl Yapılır?

Sindirim sitemini düzenleyen ve bağışıklık güçlendiren kefirin faydaları saymakla bitmez. Özel bir mayası olan kefirin marketlerden hazır paketlerden almanız yerine evde kendiniz kolaylıkla mayalayabilirsiniz.

Kefir, mide ve pankreas gibi organların daha düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca kefir sinirsel rahatsızlıklar, iştahsızlık ve uykusuzluğa karşı etkili olduğu saptanmıştır. Yüksek tansiyon, bronşit ve safra kesesi rahatsızlıklarında da etkili olan kefirin karaciğer, böbrek fonksiyonları ve kan dolaşımı üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Kefirin tok tutma özelliği vardır, diyet yapanlara önerilir.
Kefir köpüklü, koyu kıvamlı, hafif ekşimsi fermente bir süt ürünüdür.
Kefiri mayalarken kesinlikle metal bir ürün kullanmamalısınız bozulmasını sağlarsınız.

Kefir Nasıl Mayalanır?

Pastörize süt kullanarak kefir mayalarınızı kavanoza koyarak üstüne gelene kadar süte ekleyip karanlık bir alanda muhafaza ediniz.1 yada 2 gün bekletebilrisiniz. Kefiriniz hazırdır şimdi yapacağınız plastik bir süzgeç yardımı ile kavanozdakileri süzmek kefir taneciklerinizi sütten arındırarak ezmeden beyaz su bitene kadar yıkayın. Kavanozu iyice temizledikten sonra tekrar tanelerini tekrar kavanoza koyarak üzerine süt ekleyip tekrar karanlık bir ortamda muhafaza ediniz.

Leave a Comment