Şifalı Bitkiler

Karabiber Yağı Nasıl Yapılır?

Yapacağımız karabiber yağı ile birçok ağrıya son verebilirsiniz. Karabiber, baharat olarak kullanıldığında birçok faydası olduğu gibi yağı çıkartıldığında da çok şifalı bir besindir. Karabiber yağı; romatizma ağrılarına, siyatik ve soğuk kaynaklı oluşan ağrıların tedavisinde etkili olduğu rahatlıkla söylenilebilir.

Karabiber yağı nasıl çıkarılır?
Bir kaseye üçer yemek kaşığı taze (bayatlamamış) karabiberi ve zeytinyağını dökelim.
İyice karışana kadar çırpalım.
Birkaç dakika dinlendirelim.
Daha sonra oluşturulan karışımı bir tencereye dökün.
Üzerine yarım litre su ekledikten sonra ocağın altını yakın.
Suyunu çekinceye kadar karıştırın.

zeytinyagi-karabiber
Bu işlemlerin ardından biraz soğumasını bekleyin. Elinizi yakmayacak düzeye geldiğinde bir tülbent yardımıyla sıkarak süzün. Süzme işlemi bittiğinde elde ettiğimiz karabiber yağı bir cam şişeye (pet şişe de olur ama cam tavsiye edilir) dökelim. Ağzını sıkıca kapatarak ışık görmeyecek yerde muhafaza edelim.

Karabiber Yağının Faydaları
Karabiber yağı, vücudumuzda oluşan ağrılar için büyük bir doğal şifa kaynağıdır. Öncelikle romatizmal ağrılar olmak üzere siyatik ağrıları, soğuktan ve ani hareketlerin sebep olduğu ağrılar için etkili olduğu bilinmektedir.

Karabiber yağı tedavisi
Oluşturduğumuz yağı uygulayacağımız bölge öncelikle ılık bir suyla birkaç dakika ovulur. Daha sonra yağımızdan 2 çay kaşığı kadar ağrıyan bölgeye sürelim ve yavaşça masaj yapalım. Üzerini bir bez ile saralım. Bu işlemi günde 3-4 kez ağrı azalana kadar ya da sonlanana kadar uygulayın.

Leave a Comment