Pratik Bilgiler

Kapıya Neden Havlu Asılır?

Bazı evlere girdiğinizde kapılarda dantelli boncukla işlenmiş havlular görmektesiniz. Bu süslü havluların neden asıldığını merak edenlerdenseniz mutlaka yazımızı okumalısınız. Adetlerimizin en güzellerinden olan çeyiz sermede kapılara atılan dantelli havlular amacını bilmediğimiz için o kapılarda bazı evlerde sürekli kalıyor.

Eski zamanlarda gelinler genelde büyük bir ailenin içine girmekteydiler. Şimdiki günlerdeki gibi hemen ayrı evlere çıkılamıyordu maalesef. Evler çok büük olmadığı için yeni gelinlerin yatak odasının kapısına havlu asılırmış. Çok fazla bir oda olmadığı için eve gelen misafirler yada evin büyükleri bu odaya girmemesi gerektiğini anlarmış.

Bu adet unutulmakla birlikte doğrusunu bilmeden bir çok zaman evlerde kapı üstlerinde havlular görmekteyiz. Adetlerimizin inceliklerini her ne kadar unutmaya başlasak da çok eski zamanlardan günümüze aktarmaya çalıştığımız adetlerin güzellikleri göz ardı edilemez.

Bazı insanlar kapıya genelde çocuk odalarının kapılarına havlu asmaktadırlar ama bunun da başka bir sebebi vardır. Kış aylarında petekler yüzünden kuruyan odanın nemlenmesi için kapının üstüne nemli bir havlu asılmaktadır.

Leave a Comment