Pratik Bilgiler

Kalorifer Böceklerinden Nasıl Kurtuluruz?

Nemli ve sıcak ortamları seven kalorifer böcekleri, yaşam alanları olan ortamlarda yumurtlama ile çoğalmaktadır. Tek seferde yaklaşık olarak 200 tane yumurta bırakabilen kalorifer böceklerinin yumurtaları 18 gün içerisinde gelişimini tamamlamaktadır. Daha sonra ise gelişen böcekler, kalorifer böceği şeklinde adlandırılan türe dönüşmektedir. Bir kalorifer böceği yaklaşık olarak 10 katlı bir binayı bir gece içerisinde dolaşabilir. Gün içerisinde 4,5 kilometreye kadar yol alabilen kalorifer böcekleri, çok hızlı hareket etmektedir.
Özellikle evlerimizde de karşımıza çıkan kalorifer böcekleri mutfak, banyo gibi alanları tercih ederler. Elektrikli cihazların motor bölümlerinden mutfak tezgahlarının altına, dolap içlerinden duvarda oluşan çatlak ve yarıklara kadar birçok alanda kalorifer böcekleri ile karşılaşmak mümkündür.

Kalorifer Böceğinden Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?
Kalorifer böcekleri evlerde bulunan deliklerden, sızıntılardan, eve dışarıdan getirilen eşyalardan ve kapı, pencere gibi açık yerlerden girer. Bu yüzden yapılması gereken ilk şey özellikle yaz aylarında sıkça açılan pencerelere koruyu teller takmaktır.

Tahta aralarında oluşan açıklıklar, dolap altları, duvar delikleri, kıyı ve köşe kısımlar kalorifer böceklerinin yaşam alanlarıdır. Bu yerlerin kapatılması, böceklerin kendilerine alan bulmasını ve orada bir yuva yapmasını engelleyecektir. Sarımtırak bir renge sahip olan kalorifer böcekleri çok hızlı bir şekilde üredikleri için görüldükleri anda mutlaka müdahale edilmeli ve ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlama, jel yöntemi ile birlikte uygulandığı zaman daha etkili sonuçlar ortaya çıkacak ve bu yönteme maruz kalan kalorifer böcekleri yuvasına gider gitmez ölecektir.

Yuvasında ölen kalorifer böceklerini yiyen diğer böcekler de ölür ve böylece tüm böceklerden kurtulmuş olunur. Böceklerin tamamının ölmesi zaman alacağı için ilaçlanan oda kapalı tutulmalı, kapı ve pencereler sıkıca kapatılmalıdır. Ayrıca mutfak alanlarını da çok seven kalorifer böceklerinden kurtulmak için açıkta yiyecek bırakılmamalı, yiyeceklerin mutlaka üzeri örtülmelidir. Aksi taktirde yiyeceklere bulaşan böcek salgıları insanların hasta olmasına neden olabilir.

Leave a Comment