Şifalı Bitkiler

Kabızlığa İyi Gelen Bitki Çayları

Bitki çayları sindirim problemlerinde genelde destekleyici ve olumlu sonuçlar sağlamaktadır. Kabızlık haftada 3 bağırsak hareketinden daha azına sahip olmak olarak tanımlanıyor. Ancak bazı insanlar her gün bağırsaklarını boşaltmazlarsa da kabızlık hissedebilirler. Dışkı katı, kuru ve çıkartması zor olabilir.

Sinameki
Sinameki çaylarda kullanılan ve iyi bilinen bir laksatif bileşen. Sinameki çayı kuru yapraklardan elde ediliyor. Senameki bitkisinde glikosit adı verilen bileşenler bulunur ve bunlar sindirim sistemini uyarırlar. Bu da laksatif etki yaratabilir. Pek çok reçetesiz laksatif ilaçta senameki miktarı çaylardan daha yüksektir. Bu haplar kabızlığı gidermekte çok etkili olabilirler.

Nane Çayı
Nane çayı sindirim problemleri için popüler bir doğal çözüm ve pek çok kabızlık ilacında da nane ekstraktı bulunuyor. Nanedeki mentolün rahatlatıcı etkisi mideyi yatıştırır ve bağırsaklarda dışkıyı hareket ettirir. Her yemekten sonra bir bardak nane çayı içmek kabızlık ve mide sorunları yaşayanlara fayda sağlayabilir.

Zencefil
Kabızlık kötü sindirimden kaynaklandığında zencefil kökü yardımcı olabilir. Pek çok insan zencefil çayını sindirim sistemindeki rahatsızlıklar için ve sindirimi iyileştirmek için kullanıyor. Zencefil çayı ağır bir yemekten sonra da sindirime yardımcı olabilir. Her gün 1-2 bardak yemekten sonra içmek bedenin gıdaları işlemesine ve bağırsak hareketleri yaratmasına yardımcı olur.

Kara Hindiba
Kara hindiba çayı hafif sindirim problemlerine yardımcı olabilir, yani şişkinlik ve zaman zaman kabız. Kara hindiba karaciğerin safra üretimini tetikler ve bu da dolaylı yoldan kabızlığa yardımcı olur. Ayrıca bir diüretik olduğundan sindirim sistemi ve dışkıya daha fazla su ekler. Bu da hafif kabızlığa çözüm olabilir. Sindirim sürecini rahatlatmak için yemeklerden sonra bir bardak kara hindiba çayı içebilirsiniz.

Papatya Çayı
Papatya çayı beden üzerinde rahatlatıcı etkilerde bulunur. Yemeklerden sonra veya günün sonuna doğru bir bardak papatya çayı içmek bağırsaklardaki kasların gevşemesini sağlayabilir ve yemekler ile bağırsak hareketleri arasındaki zamanı hızlandırabilir.

Leave a Comment