Şifalı Bitkiler

Kabak Çekirdeğinin Mucizesi

Kabak çekirdeği, kuruyemişler arasında en sevilenlerden bir tanesi. Yaz akşamlarında sahilde gezerken, kışın sıcak evimizde uzayan sohbetle; kabak çekirdekleri her zaman her yerde tüketilebiliyor. Kabak çekirdeği hem açlığınızı bastırır hem de faydalı bir besin maddesidir. Az miktarda tükettiğinizde bile önemli miktarda sağlıklı yağ, magnezyum ve çinko sağlayabilir. Bu nedenle, kabak çekirdeğinin sağlığa çeşitli yararları vardır.

Kemik sağlığı
Kabak çekirdeği, kemik oluşumu için önemli olan iyi bir magnezyum kaynağıdır. Yüksek magnezyum alımı daha büyük kemik yoğunluğu ile ilişkilidir ve menopoz sonrası kadınlarda osteoporoz riskini azalttığı gösterilmiştir.

Cinsel sağlık
Kabak çekirdeği geleneksel olarak bazı yerlerde afrodizyak olarak kullanılmıştır. Mısır’daki Mansoura Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, fareler çinko ile kombine edilmiş kabak çekirdeği ekstresi tüketmişlerdir. Araştırmacılar kabak çekirdeğinin cinsel sağlık durumu üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabileceği sonucuna vardı.

Yüksek antioksidanlara sahip
Kabak çekirdeği, karotenoidler ve E vitamini gibi antioksidanlar içerir. Antioksidanlar inflamasyonu azaltabilir ve hücrelerinizi zararlı serbest radikallerden koruyabilir. Bu nedenle, antioksidanlar açısından zengin gıdalar tüketmek, birçok farklı hastalığa karşı korunmanıza yardımcı olabilir. Kabak tohumlarındaki yüksek seviyelerde antioksidanların sağlık üzerinde olumlu etkilerinden kısmen sorumlu oldukları düşünülmektedir.

Bazı kanser risklerini azaltır
Kabak çekirdeği açısından zengin olan diyetler daha düşük mide, meme, akciğer, prostat ve kolon kanserleri ile ilişkilendirilmiştir. Kabak çekirdeği yemenin postmenopozal kadınlarda daha az meme kanseri riski ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Kabak çekirdeğinde bulunan liganların meme kanserinin önlenmesinde ve tedavisinde anahtar rol oynayabileceği düşünülmektedir. Yapılan bir deneysel çalışma, kabak çekirdeği içeren bir takviyenin prostat kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatma potansiyeline sahip olduğunu bulmuştur.

Kalp ve karaciğer sağlığı
Kabak çekirdeği omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, antioksidanlar ve lif içerir. Bu kombinasyon hem kalp hem de karaciğer için yarar sağlar. Kabak çekirdeğinin içindeki lifler, kandaki toplam kolesterol miktarını azaltmaya yardımcı olur ve kalp hastalığı riskini azaltır.

Zayıflama ve sindirim
Kabak çekirdeğinde bulunan lif içeriği sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olur, çünkü kabak çekirdeği yemek uzun süreli tokluk hissi yaratır. Kabak çekirdeği sindirim sağlığının arttırılmasında önemli rol oynar.

Bağışıklık sistemi
Kabak çekirdeği yağı, yüksek E vitamini ve diğer antioksidan içeriğine sahiptir. E vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve sağlıklı kan damarlarını korumaya yardımcı olur.

Gebelik
Kabak çekirdeği iyi bir çinko kaynağıdır. Araştırmacılar, her 100 gram kabak çekirdeğinin 7.99 mg çinko içerdiğini belirlediler. Beslenme uzmanları, hamilelik sırasında ek çinko tavsiye eder. Çinko, normal bağışıklık fonksiyonu ve uterus enfeksiyonlarının önlenmesi için de gereklidir.

Leave a Comment