Pratik Bilgiler

Ispanak Nasıl Temizlenir ?

Ispanağın faydaları saymakla bitmez. Ispanak salatalarda çiğ olarak tüketilebileceği gibi yemek ya da böreklerde pişirilerek de kullanılır. Temizleme işlemi doğru yapılmadığı zaman hem mikrop kapmamızı sağlar hemde böbreklerde taş oluşumuna sebep olur.
Ispanak, içerdiği vitaminler sebebiyle hem gelişim çağındaki çocuklar hem de yetişkinler için son derece faydalı bir sebzedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp ve damar hastalıklarına, kansızlığa karşı sıklıkla tüketilmesi gerekir. Bunların yanı sıra sindirimi kolaylaştırır, dişleri ve kemikleri güçlendirir, sinir sistemini korur.

Ispanağı avucunuza sığdırabildiğiniz kadar alın ve köklerini bıçak yardımıyla kesin.
Sirke ıspanak yapraklarındaki kumun kolayca su dibine çökmesini ve kimyasaldan arınmasını sağlar. Ispanakları elinizle kaldırdığınızda dipteki kumu görebilirsiniz.
Ardından ıspanakları yıkama suyundan çıkarın ve temiz su alarak 10 dk bu suyun içinde bekletin. Ispanakları alın, suyu dökün ve suyu doldurup dökme işlemini tekrarlayın. Akan su altında yıkamanıza lüzum yok. Tekrar işlemlerinde suda bekletme yapmayın.
Yıkama kabında gördüğünüz su berraklaştığında kumdan ve kimyasaldan arınmış demektir.
Ispanakları süzgeçte bekleterek ya da kurutma kabı yardımıyla kurutun.
Sirke yoksa tuz ve karbonat içinde bekleterek de ıspanağı kolayca temizleyebilirsiniz.
Ispanak köklerini de yemeklerinize kullanacaksanız; ayrı bir kapta aynı temizleme yöntemini uygulayabilirsiniz.
Ispanak temizlerken dikkat edilmesi gerekenler;
Tuzla ıspanak yapraklarını ovma işlemi vitaminleri öldürebileceğinden tavsiye edilmez.
Ispanakları bulaşık makinesinde düşük ısıda yıkamak ıspanakları temizlese de bulaşık makinenize zarar verir. Kum ve ıspanak parçaları makine filtresine zarar vereceğinden bulaşık yıkamada verim alamazsınız. Uzun vadede bulaşık makinenizin bozulmasına sebep olabilir.
Ispanakları hemen tüketmeyecekseniz kuruttuktan sonra buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Leave a Comment