Şifalı Bitkiler

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Kış aylarının vazgeçilmez içeceği olan ıhlamur hem hasta olmamızı engeller hem de hasta olduğumuzda çabuk toparlanmamızı sağlar. Çok eski zamanlardan bu güne kadar tüketilen ıhlamur vücut sağlığı için çok önemli bir bitki çayıdır.Mis gibi kokusu ile hem ruhumuzu hem bedenimizi dinlendirecek bu şifalı içeceği mutlaka çocuklarınıza da tükettirmelisiniz. Faydası olduğu kadar çok fazla tüketildiğinde ishale yol açabilir. Günde 5-6 fincandan fazla tüketmemelisiniz.
İçeriğinde barındırmış olduğu çok sayıda uçucu yağ, taneler, antioksidan ve vitaminlerden dolayı besin değeri çok yüksek olan bir bitkisel çaydır.
İnsan vücudu üzerinde yorgunluk giderici ve sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Yorgunluktan dolayı beliren gerginlik ve uykusuzluk problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
Baş ağrısının dinmesini sağlar. Migren rahatsızlığı üzerinde büyük ölçüde dinlendirici etkisi vardır.
Zihni dinlendirerek daha iyi düşünme olanağı sağlar.
Çocuklar üzerinde de büyük etkisi bulunan ıhlamur çayının iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda çocukların rahatlamasını sağlar.
Sindirim sistemi üzerinde oldukça etkili olan ıhlamur çayı hazımsızlık sorununu ortadan kaldırarak sindirim sorunlarının düzenlenmesinde olumlu etki sağlar.
Spazm çözücü etkisi bulunduğundan dolayı karın ağrısının geçmesine yardımcı olur ve sindirim sistemini düzenler.
Mide ve bağırsak gazları, şişkinlik, gastrit gibi sorunların tedavi edilmesini sağlar.
Ihlamur çayının idrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. Vücut üzerinde ki temizleyici etkisi sayesinde vücutta ki ve kanda ki zararlı maddelerin kolaylıkla dışarı atılmasını sağlar.
Ritim bozukluğu, kalp çarpıntısı, endişe, stres, sinirsel gerginlik vb. durumlarda ıhlamur çayını tüketerek vücudunuz rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Leave a Comment