Pratik Bilgiler

İçtiğimiz Suyun Ph Değeri Kaç Olmalı?

Ph değeri, hayatın her alanında karşımıza çıkan bir terimdir. Kullandığınız kozmetik ürünlerinde, içtiğiniz sularda, idrar testi yaptırdığınızda elde edilen sonuçlarda ve daha pek çok alanda kullanılan bu terimin tam olarak anlamını çok az kişi bilmekte. Yüzlerce markanın reyonlardaki ürünlerini seçerken biraz daha dikkatli olmanızı ve sağlıklı suyu seçmemiz gerekmektedir. Bu değerin dışındaki değerler rahatsızlıklara neden olabilir. 7 pH değerinin altındaki sıvılar asidik besin olduğu için uzmanlar bu seviyedeki yiyecek ve içecekleri önermez çünkü; pH değeri düşük olan maddeler organların işleyişini bozmaktadır.

Su Ph Değeri Kaç Olmalı?
Suyun sahip olduğu pH değeri, her şeyden önce tadını etkiler.
Dışarıdan aldığınız herhangi bir markanın suyunu içtiğinizde ne kadar tatlı ya da ne kadar acı diye düşünebilirsiniz. Bu fark edilen tadı pH değeri meydana getirir.
Suyun sertliğini oluşturan yapısındaki kalsiyum karbonat miktarı arttıkça, sert tat da daha fark edilir olur.
İçme suyunun pH seviyesi 1 ile 14 arasında ölçülmektedir. Bu değer, 7’ye geldiğinde suyun içindeki hidrojen ve hidroksil iyonları eşitlenir, yani nötr olur.
Hidrojen iyonları arttığında, suyun pH değeri düşer ve su asidik hale gelir.
Tam tersi durumda da su alkali hale gelir.
Yapılan araştırmalardaki güncel verilere göre; 7.2 ve 8.5 pH aralığındaki su normal değeridir ve Türk standartlarına göre sağlıklı kabul edilir.
Düşük pH içeren su ve çok yüksek ölçülen su tüketime uygun değildir.
Eğer mide probleminiz varsa; düşük pH değerine sahip suyu içmeniz hastalığı tetiklemektedir.
Su satın alırken üzerindeki etikete göz attığınızda eğer pH değeri 7.2 ile 8.5 arasında ise güvenerek tüketebilirsiniz.

Leave a Comment