Şifalı Bitkiler

Hücre Yenileyen Meyve ve Sebzeler Nelerdir ?

Bazı sebze ve meyveler cilt sağlığı için çok önemlidir. Üzümün kabuğu, içeriği ve çekirdeğinin ortalama 20 civarında değişik antioksidan madde içermektedir. Böbreklerin çalışmasını uyarıp kalp atışını düzenler. Karaciğeri temizleyen siyah üzüm, kabukları ve çekirdekleriyle yenirse hücre yenileyicidir. Patlıcanın A vitamini, fosfor ve kendine has bazı esanslara sahiptir. Patlıcanın sinirleri teskin edip kalp çarpıntısını gidermeyi de sağlamaktadır.

Hücreleri Yenileyen Sebzeler
Enginarın karaciğer ve kalbin en iyi dostu olduğunu ve kanı temizlediğini anlatan uzmanlar, enginarın yorgunluğu gidermeye yardımcı olduğunu ve vücuda dinçlik verdiğini söyledi.
Semiz otunun da kanama hastalıklarına faydalı olduğu onaylanmıştır.
Domatesin likopen kanser riskini azalttığı, damarları koruduğunu ve belleği destekler.
Kabak kolay sindirilebilen bir sebze olup hasta ve yaşlı kişilerin diyetinde yer almasında kullanılması tavsiye edilir.
Kabağın özellikle başta akciğer kanseri olmak üzere, bedenin kansere yakalanma riskini azaltan etkileri vardır.

Günlük Kalori İhtiyacı
Günlük olarak kadınların 1500– 1800 kalori, erkeklerde 2000–2400 kalori harcaması gerekmektedir. Yazın alınan enerji miktarı daha düşük olduğu için kilo vermenin çok daha kolay olmaktadır. Bu yüzden yapılan egzersizlere göre harcanan kalori miktarlarına dikkat edilmelidir.
Tırmanma sporunu yapanların saatte ortalama 370 kalori harcadığını belirterek, diğer sporlar hakkında da şu bilgilere dikkat çekiyorlar.

Leave a Comment