Doğal Tedaviler

Horlamaya Son Veren Çay Tarifi

Horlamanın bir çok sebebi olabilir kilo, burun tıkanıklığı, geniz eti büyümesi yada yorgun olduğumuz günlerde horlayabiliriz. Horlayarak uyuduğumuzda kaliteli bir uyku uyuyamadığımız için dinlenmeden yorgun bir şekilde yeni güne başlamış oluruz.
Horlamaya sebep olacak bazı durumlarda ağız kuruluğu, uyku düzeninde sorunlar, baş ağrıları ve asabiyettir.

Burun yapısından kaynaklanan bir durum, uyku apnesi ya da kronik sinüzit gibi bir rahatsızlık söz konusuysa, horlamalar öyle arada bir, yorgun olduğunuz zamanlarda değil de kronik bir şekilde devam ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalı ve uzmanlarından tedavi yollarını öğrenmelisiniz. Evde hazırlayabileceğimiz bazı çaylar ile horlamaya son vererek kaliteli bir uyku uyumak mümkündür.

Horlamaya Son Veren Çay Tarifleri:

Papatya Çayı
Papatya horlamayı durdurmaya yardımcı olacaktır. Bir fincan suyun içine bir çorba kaşığı papatya çiçeğini koyun. 15 dakika kaynatın. Ilıdıktan sonra bir çay kaşığı bal ekleyip, uyumadan için.

Isırgan Otu Çayı
1 bardak su için 1yemek kaşığı Kuru ısırgan otu yaprağı kullanıyoruz. Suyu kaynatın ve ardından ısırgan otu yapraklarını ekleyin. Oda sıcaklığında 10 dakika bekletin ve sonra süzün.Bal ile tatlandırın.

Nane Çayı
Parmağınıza birkaç damla nane yağı dökün ve bunu burun deliklerinizin üzerinde gezdirin. Nane yağı kullanarak buhar uygulaması yapabilirsiniz. Birkaç damla nane yağını sıcak suya ekleyin. Ardından sıcak sudan çıkan buharı burnunuza çekin. Bir damla nane yağını bir bardak su ile karıştırın. Bu su ile gargara yapın. Suyu kesinlikle yutmayın.

Leave a Comment