Sağlıklı Yaşam

Hazır Ayran Zararlı Mıdır?

Küçük büyük herkesin çok severek tükettiği ayran hem mide hem de bağırsak dostudur. Özellikle yaz aylarında hem serinletici hem de bağırsak dostu olması sebebiyle tercih edilmektedir. Geleneksel usulle yapılan ayran, yoğurdun içerisine belirli oranlarda içme suyu ve tuz katılarak elde edilir.

Ayranın insan sağlığına bir çok faydası vardır. Bunun yanında doyurucu özelliği de vardır. içerisinde bulunan vitaminler ve minareller sayesinde sindirim sistemi, kemik sağlığı kan basıncı düzenlemesinde kolesterole ve daha bir çok açıdan sağlığımıza fayda sağlamaktadır.

Kilo vermeye yardımcı olan ayran diyet aşamasında olan kişilerin tok tutma özelliği dolayısıyla en çok kullanılan içecek türüdür. Sıcak havalarda harareti giderir, sindirim sistemi başta olmak üzere vücudun büyük bir bölümünün sıcaklık oranını dengeler bu yüzden yaz aylarında ayran bolca tüketilir. Ağır yemeklerden sonra hazmın kolaylığını sağlar, şişkinliği ve hazımsızlığı giderir.

Tabi paketli gıdalarda tüm ürünler gibi hazır ayran içinde de çabuk bozulmaması içi tüketmek istemediğimiz katkı maddeleri meevcuttur mecbur kalmadıkça evde blender ile çırparak dışarda tükettiğiniz ürünler gibi köpüklü ve kıvamlı ayran yaparak güvenle tüketebilirsiniz.

Leave a Comment