Pratik Bilgiler

Hangi Ayda Hangi Balık Yenmelidir?

Balık genelde kış aylarında tüketmeye alıştığımız ir lezzetdir. Fakat 12 ay boyunca sürekli taze balık tüketebilirsiniz. Bu yazımızda hangi ayda hangi balıkların tüketebileceğinizi okuyabilirsiniz.

Ocak
Kefal ve hamsi tam olarak yağlanmıştır. Lüfer, palamut, uskumru ve istavrit halen lezzetlidir. Çinekop, kofana ve mezgit boldur. Tekir ve kırlangıç çok tutulur.

Şubat
Kalkan mevsimi başlamıştır. Uskumru, lüfer ve palamut artık yağını kaybetmeye başlamıştır. Gümüş balığı ve kefal lezzetlidir. Hamsi artık yağını ve lezzetini kaybetmektedir.

Mart
Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli olduğu zamandır. Gümüş balığı artmaya başlar. Lüfer ve palamut yağını kaybetmiştir, tava ve pilaki yapılmaya uygundur. Barbunya bol miktarda çıkar ve çok lezzetlidir.

Nisan
Kalkanın en lezzetli ve en bol olduğu zamandır. Eşkinanın sezonu başlar çok lezzetlidir. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç bollaşır. Dolayısıyla diğer aylara oranla daha ucuzdur. Gümüş, kefal, mezgit, tekir vebarbunya lezzetlidir ve çok tutulur.

Mayıs
Levrek, barbunya, dil balığı, tekir, kılıç, kırlangıç ve iskorpit fazla çıkar ve lezzetlidir.Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit artık yağını kaybetmiştir.

Haziran
Mezgit, levrek ve biraz barbunya çıkar. en lezzetli balık karagözdür, yağlanıp lezzetlenmiştir. Kırlangıç da lezzetlidir.

Temmuz
Sardalya mevsimi başlamıştır, Sardalyanın asma yaprağı içinde ızgarasının tam zamanıdır. Kolyoz, istavrit, uskumru, tava ve haşlamaya elverişlidir.

Ağustos
Sardalyanın en lezzetli zamanlarıdır. Kılıç, mercan, sinarit gayet lezzetlidir. İzmarit de yağlanmış lezzetlenmiştir.

Eylül
Sardalya ve kılıç lezzetlidir. Kolyoz, izmarit ve istavrit lezzetlidir.

Ekim
İstavrit yağlanmıştır. Palamut genelde boldur. Barbunya ve tekirin en yağlı ve lezzetli zamanıdır. İzmarit, sardalya, levrek, mercan, torik, sinarit ve eşkina hem bol hem de lezzetlidir.

Kasım
Uskumrunun en iyi zamanıdır. Pisinin en lezzetli olduğu aydır. Lüfer, eşkina, çinekop, palamut, torik, zargana, levrek, mezgit ve istavrit bol miktarda çıkar ve de çok lezzetlidir.

Aralık
Hamsi, tekir, palamut, lüfer, çinekop, barbunya, mezgit, istavrit bol ve lezzetlidir. Uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlıdır ve her türlü yemeği yapılır.

Leave a Comment