Anne Çocuk

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Özellikle hamileliğinizin üç ayında kesinlikle mide bulantıları yaşarsınız. Bu hamile bayanların çoğunda görülmekte olan bir durumdur. Hatta çoğu zaman hamilelik belirtileri arasında kusma ve bulantı gelmektedir. Genellikle sabah saatlerinde çok şiddetli şekilde görülmektedir. Bu sebeple de adına sabah hastalığı da denilebilmektedir. Diğer yandan sabah bulantısı olarak bilinmekte olan mide bulantıları yalnızca sabah değil akşamın herhangi bir saatinde ya da akşamları da görülebilmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?
Anne adayının yeterli oranda B6 içeren besinler yememesi
Devamlı olarak tansiyonda meydana gelen değişiklikler ve tansiyonun sürekli düşmesi
Karbonhidrat metabolizmasının değişmesi
Devamlı değişmekte olan hormonların bir anda yükselmesi
Büyük oranda kimyasal ve fiziksel değişiklikler

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?
Kendi doktorunuza ya da hamile olduğunuzu söylediğiniz bir doktora konu ile ilgili sıkıntılarınızı anlattıktan sonra gerekli ilaçları doktor yazacaktır. Fakat doktorun vermediği hiçbir ilacı asla tek başınıza karar alarak kullanmayınız.
Sabah uyandığınızda ya da gece yatmadan önce bir miktar tuzlu kraker, kızartılmış birkaç dilim ekmek veya tuzsuz sade bisküvilerden yemelisiniz.
Bir besini gördüğünüzde onun sizde bulantıya sebebiyet vereceğini düşünüyorsanız, o besini kesinlikle yememelisiniz. Pilav, makarna ya da ekmek tüketimi esnasında yağ oranının düşük olmasına özen göstermelisiniz.
Sıcak yemekleri tercih etmek yerine soğuk yemekler yiyebilirsiniz. Çünkü sıcak bir yemeğin kokusu daha fazla olacak ve midenizin bulanmasına sebebiyet verecektir.
Yemek yedikten hemen sonra uzanmamaya özen gösterin.
Devamlı olarak bulantınızı düşünmeniz, bunun artmasına sebep olacaktır. Bu yüzden aklınızı başka şeylerle meşgul edin.
Devamlı olarak dinlenmeye özen gösterin ve hareket etmeye dikkat edin.
Giydiğiniz kıyafetlerin dar olmamasına ve karnınızı sıkmamasına özen gösterin.
Aldığınız sıvı miktarını arttırın fakat tek seferde çok su içmek yerine bu miktarı güne yayarak yavaş yavaş almaya özen göstermelisiniz.
Midenizin boş olması bulantıya yol açar. Öğünleriniz küçük ama düzenli olsun.
Hamilelikte mide bulantısı yukarıda bahsedilen maddelere dikkat edildiğinde dikkat çekici ölçüde azalacağı gözlemlenecektir. Eğer tüm bunlara rağmen yoğun bulantı devam ediyorsa mutlaka doktora bu bildirilmeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Hamilelikte Mide Bulantısı İçin Doğal Çözüm

Zencefil
Bir çay kaşığı zencefil suyu hamilelikten kaynaklanan mide bulantısının azaltılmasına yardımcı olabilir. Zencefil suyu midenizi yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Bunun yerine zencefil ile demlenmiş çay veya zencefil şekeri de alabilirsiniz.

Nane
Taze nane yapraklarını çiğnemek mide bulantısından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Keskin nane tadı oldukça canlandırıcı ve midenizi yatıştırıcı özelliktedir. Hafif bir nane çayı olarak da tüketebilirsiniz. Bu bitkiyi kullanmadan önce bir doktora danışın.

Limon Suyu
Taze limon suyu mide bulantısı rahatsızlığı için etkili bir ilaçtır. Limonun içerisindeki bileşikler mide bulantısına yardımcı oluyor. Sabahları yaşadığınız mide bulantılarında kendinizi daha iyi hissetmek için zencefil ve limon suyunu birlikte kullanabilirsiniz. Limon suyu ve zencefil karışımını yudumlayın ve anında rahatlayın.

Hindistan Cevizi Suyu
Vitaminler, mineraller ve lifler bakımından zengin olan Hindistan cevizi suyunun sağlık için birçok yararı bulunmaktadır. Hindistan cevizi suyu hamilelikte yaşanan mide bulantısının üstesinden gelmek için kullanışlı olabilir. “Bir bardak Hindistan cevizi suyuna 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin ve midenizi yatıştırmak için her 15 dakikada bir yudum alın. Mide bulantısı, mide ekşimesi ve kabızlığın giderilmesin gibi hamileliğin yan etkilerini gidermede Hindistan cevizi yağı çok etkilidir.

Gül Suyu ve Süt
Birkaç damla kokulu gül suyuna sahip bir bardak süt, Dr. Vasant Lad’e göre hamilelikte mide bulantısı ile baş etmek için etkili bir çözümdür. Bir bardak süt içine bir damla gül suyu ekleyin, sütü kaynatın ve ardından ılık olarak için. Bu karışım, bulantı hissini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Leave a Comment