Anne Çocuk

Hamilelere Yasak Besinler!

Hamileliğin ilk ve sonraki safhalarında hamilelerin kullanmaması gereken besinleri sizler için araştırdık. Hamileyken bazı besinlerin faydasından çok zararı olabilir. Hamilelerin mutlaka bu yazımızı dikkatle okuması gerekmektedir.

Yumurta
Yumurtanın hamilelere tüketimi iyi pişmiş olmasıyla tüketilmelidir. Çiğ ve az pişmiş yumurta şiddetli besin zehirlenmesine neden olabilir. Besin zehirlenmeleri ishal, halsizlik ve bulantı ile baş gösterir.

Kafeinli içecekler
Fazla miktarda kafein tüketimi erken doğum ve düşük doğum yapmaya neden olabilir.

Siyah Çay
Çay, vücudun demir emilimini azaltıyor. Bu da kansızlığa yol açıyor.

Diyet ürünleri
Hamilelikte kilo alma kaygısı hanımların korkulu rüyasıdır. Ama unutulmaması gereken en önemli şey bebeğinizin sağlıklı besinlere ihtiyacı olduğudur. Sizin kullanacağınız diyet ürünleri ve tatlandırıcılar bebeğin eksik beslenmesine neden olacaktır.

Deniz ürünleri
Hamilelikte midye, istiridye, karides gibi çiğ ve az pişmiş yiyecekler de yumurta gibi besin zehirlenmesine neden olabilmektedir.

Çiğ etler
İçerdiği zararlı bakteriler rahatsızlığa sebep oluyor. Rahatsızlıkla aynı adı taşıyan parazit ile hamileliğin ilk döneminde enfekte olan bebekler, sağırlık, yüksek ateş, sarılık, çeşitli solunum yolu, göz ve sinir sistemi hastalıkları riskiyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Diğer yandan bu parazit, bebeğin beyninde bazı hasarlara yol açabiliyor; düşüklere neden olabiliyor.

Pastörize olmamış besinler
Bu dönemde bazı gıdalardan uzak durmakta fayda var. Özellikle küflü ve pastorize edilmemiş peynirlerden uzak durmalısınız. Pastorize edilmemiş yumuşak peynirlerde listeria adlı tehlikeli bir bakteri bulunuyor. Bu bakteri, düşük, erken doğum ve doğum kusurlarına yol açıyor.

Leave a Comment