Cilt Bakımı Sağlıklı Yaşam

Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

Göz çevresindeki beyaz noktaların yani yağ bezeleriniz varsa kolestrolünüzü dengeleyecek şekilde beslenmeye başlamalısınız. Et, siyah çay, kahve, peynir gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Stres de yağ bezesi oluşumu için büyük etkendir. Uyku düzeninin bozukluğu, yorgunluk, üzüntü, ağlamak gibi sebeplerden de oluşabilmektedir.

Göz çevresindeki yağ bezeleri genelde korkulacak bir durum değildir. Kötü beslenme ve yorgunluk soncunda vücudumuzun verdiği bir tepkidir. Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yağ bezelerinizi sivilce gibi sıkmak çalışmak yanlış bir harekettir. Cildinize zarar vermekten başka bir sonuca ulaşmazsınız.

 

Tedavisi için evde yapılabilecek çok basit bir işle vardır. Bunun için size gerekli olan kulak çubuğu ve elma sirekesidir. Beyaz lekelerinizin üzerine kulak çubuğu yardımıyla hafif dokunuşlarla elma sirkesi sürebilirsiniz. 5-6 gün aralıklarla uygulamaya devam etmelisiniz.

 

Diğer tedavi yöntemi ise bir dermatolog aracılığı ile yağ bezelerinize minik bir koter uygulamasıdır dondurarak yada yakarak yok olmalarını sağlayabilirsiniz.

Leave a Comment