Cilt Bakımı

Göz Altı Morluklarına Son

Göz altı morlukları her yaş grubunda sık olarak görülen bir sorundur. Morlukların nedeni genetik olabileceği gibi, bazı ilaçlar ya da yaşam tarzı nedeniyle de oluşabilir. Morluklar bazen başka hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda mutlaka doktora görünmelisiniz. Eğer bir hastalık nedeniyle oluşmadıysa bazı basit önlemlerle bu morlukların görünümünü azaltmanız mümkün.

Göz Altı Morluklarının Başlıca Nedenleri
Genetik nedenler
Düzensiz uyku
Yorgunluk
Aşırı stres
Güneşin zararlı ışınları
Bazı ilaçlar ve kozmetik ürünler
Yetersiz beslenme
Gıda alerjileri
Hamilelik
Regl dönemi
Demir eksikliği anemisi

Göz altı morlukları için evde yapılabilecek maskeler

Salatalık maskesinin cilde canlılık ve parlaklık verdiğini biliyoruz. Yine salatalıkla göz altı morluklarının görünümünü azaltmanız mümkün. Üstelik hazırlaması 1-2 dakikanızı alacaktır. Sulu bir salatalığı ince ince dilimleyin ve gözlerinizin üzerine koyun. 15 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Morluklar azalana kadar her gün tekrarlayabilirsiniz.

Limon ve domates suyuyla hazırlayacağınız maske en etkili çözümlerden biridir. Eşit miktarda limon ve domates suyunu karıştırarak 1 hafta boyunca günde 2 kere göz altlarına sürün.

Patates dilimlerini salatalık dilimleri gibi gözlerinizin üzerinde 15 dakika bekletmek zamanla göz altı morluklarını hafifletecektir.

Leave a Comment