Sağlıklı Yaşam

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ?

Küçük büyük herkes için çok önemli olan besin kaynağı balın gerçeğini aldığınızı düşünerek ağdaya benzer bir ürüne para vererek kaynatılmış şeker tüketiyor olabilirsiniz. Öncelikle aldığınız kişi yada markaya güveniyor olmanız çok önemlidir.

Bal buzdolabında şekerleniyorsa gerçektir.
Balın yoğunluğu çok, akışkanlığı sürekli olmalıdır. Kesik kesik akan bal sahtedir. Çiçek balı hızlı, çam balı ise daha yavaş akar. Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman akışkanlığı kesintisiz gelir.
Buzdolabında yaklaşık 1 ay bekleyen balın krem ya da tereyağ kıvamına gelmesinin balın gerçek olduğunu gösterir.
Sabit kalem (kurşun kalem değil, ucu ıslandığı zaman mor renk yazan) alıp, bala uç kısımını daldırın sonra parmağınıza sürün renkli olarak çıkıyorsa bal karışıktır çıkmıyorsa hakiki baldır.
Soğuk havada donmaz ise bal katkılı ya da sahtedir. Zeytinyağının donması gibi kavanozun alt kısımları donarsa gerçek baldır.
Sahte balın rengi biraz daha açıktır, gerçek balın kokusu yoktur. Gerçek balın kıvamı biraz daha katıdır.
Balı kaşıkla alıp yere döktüğünüzde sahte bal uzayıp resmen örümcek ağı gibi havada uçar.
Balın şekerlenmesi durumunda ise, eski hâlini alması için güneşe çıkarılması veya kabıyla birlikte sıcak suya konulması kâfidir.
Bal, şekerle yapılan diğer şerbetlere nazaran çok daha keskindir. Fazla yendiği zaman genizde hafif yanma yapar. Bu gerçek baldır.
Balda hafif de olsa şekerden kaynaklı alkol olması nedeni ile kibrit çöpü veya kağıt üzerinde cızırdayarak yanar.

Leave a Comment