Sağlıklı Yaşam

Genital Hijyen Ürünleri Gerçekten Gerekli Mi?

Günlük olarak cinsel organlarının temizliğini yapan ve bu iş için üretilmiş olan temizlik ürünlerini kullananlarda bile vajinal enfeksiyonlar ortaya çıkabiliyorlar ve pek çok kişi bunun neden olduğunu merak ediyor.
Farklı yıkama suları, ıslak mendiller, tıraş jelleri, kayganlaştırıcılar gibi genital temizlik ürünleri var ancak vajinal buharlama ve duş gibi çeşitli uygulamalar da dünya çapında popüler durumdalar.
Fakat son senelerde vajinal sağlığa dair eğitim materyalleri ve web sitelerinde vajinanın kendini temizleyen bir fırın gibi olduğu görüşü yaygınlık kazandı. Bu fikrin sebebi ise vajinanın doğal olarak ürettiği akıntıların ölü hücreler ve bakterileri atmak için olduğu düşüncesi ve bu nedenle sabun, su veya diğer ürünleri temizlik için kullanmaya gerek yok.
Vajinanın sağlıklı ve temiz tutulması söz konusu olduğunda, en iyisinin vajinanın kendini doğal olarak ürettiği akıntılar ile temizlemesine müsaade etmek olduğu belirtiliyor.

Eğer vajinal akıntının rengindeki değişimlerden veya kokusundaki farklılıklardan endişe ediyorsanız, potansiyel bir enfeksiyon için doktorunuza gitmelisiniz.

Bazı insanlar vajinal kokudan endişe ederek onu ortadan kaldırabilecek ürünler satın alsalar da, vajinaların kendilerine özel kokularının olması normal.

Ancak vajinayı temizlemek gereksiz ve hatta zararlı olsa da, vulva temizliği ne olmalı? Bu konudaki araştırmalar henüz kesin sonuçlar vermiyorlar.

2017 yılında yapılan bir literatür taramasında, vulva çevresindeki derinin düzenli olarak hafif, kokusuz ve sabunsuz bir yıkama suyu ile temizlenmesi öneriliyor ve bunun ter, adet kanı, ölü hücre ve diğer zararlı bakteri içerebilecek biyolojik maddelerin birikimine engel olacağı belirtiliyor.
Jinekologlar arasındaki ortak görüş vajina ve vulvanın genelde kendi başına idare edebildiği ve onları sabunlar, parfümler, kremler ve jeller ile işgal etmenin faydadan çok zarara sebep olduğu yönündedir.

Leave a Comment