Sağlıklı Yaşam

Gece Çok Sık Tuvalete Çıkanlar Dikkat!

Sağlıklı bir yaşantı için gece deliksiz 6-8 saat arası uyumamız gereklidir. Yatağa yattığınızda sürekli tuvalete çıkma ihtiyacı duyuyorsanız bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

En kısa sürede bir uzman ile görüşüp tedavi sürecini başlatmanız gereklidir.Bu durumun bir çok sebebi olabilir.
Yaşlanma, gece idrara çıkmaya en fazla neden olan durumdur. Yaşlandıkça vücut sıvı tutma hormonunu daha az üretmeye başlar. Bu durum özellikle geceleri idrarın artmasına neden olur. Mesanedeki kaslar zamanla zayıfladığı içinde bu durum sıklıkla yaşanır.
Bir diğer sebepte, kronik idrar yolu enfeksiyonları olabilir. Özellikle gece tüketilen zararlı içecekler, bağırsaklarda iltihabın artmasına, ardından idrar üretimine sebep olur.

Sık idrara çıkma sorunları arasında kronik böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, diyabet ve prostatın genişlemesi bulunur.
Diyabet hastalığının belirtisi de olabilir. Ayrıca böbrek enfeksiyonu, böbrek taşı, böbrek iflası ve erkekler için prostat belirtisi de olabilir. Tip 2 diyabet hastası olanların kanında çok fazla şeker bulunur. Böbrek de buna tepki olarak şekeri çeker ve idrar olarak üretir. Bu da daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı doğurur.

Leave a Comment