Pratik Bilgiler

Evdeki Toz Nasıl Engellenir?

Havadaki tozlar gözle görülmeyen, küçük bir madde olduğu için zararsız gözükebilir. Yeterince temiz bir hava alamayan ev alanı havadaki tozlanmaya neden olabilir. Sürekli pencere açık olan evlerde bile tozlanma görülebilir. Bunun nedeni kirli olan havanın içeri girmesinden kaynaklanır.

– Evdeki klimalar tozu en çok ev cihazıdır. Klimaların etrafa toz yaymaması için düzenli olarak filtrelerini değiştirmeye özen gösteriniz.
– Pencere açtığınızda aynı zaman toz yutucu makinesini çalıştırabilirsiniz. Toz yutucu makinesi havadaki tozları içine çekmekte ve daha hijyenik bir ortam sağlamaktadır.
– Mutfak temizliğine özen gösteriniz. Rafların ve ocağın temizliğini esas alınız. Tozlanma sorununa engel olmak için işiniz bittikten sonra mutfağı temizlemeden bırakmayınız.
– Pencereye taktığınız sinekliği düzenli olarak yıkayınız. Sineklik çok çabuk kir ve toz tuttuğundan evin içerisine toz girmesine sebebiyet verebilir.
– Evdeki halı temizliğine çok özen gösteriniz. Haftada bir halıları elektrikli süpürgeyle süpürünüz. Düzenli bakımdan sonra toz oluşumu engellenecektir.
– Kapı aralıklarını kontrol ediniz. Aralıklara yapıştırıcı kaplama veya sünger ile boşlukları doldurma yöntemi uygulayabilirsiniz. Sünger çirkin bir görünüm oluşturmasın diye üzerini kapının renginde boya ile boyayabilirsiniz.
– Ayakkabıları evin içerisinde bulundurmanız evin kirleri ve tozları içerisinde hapsetmesine neden olacaktır. Bu nedenle havada tozlanma meydana gelecektir. Evin dışına veya balkona ayakkabılık dolabı koyarak ‘ayakkabıları nereye koyabilirim?’ sorusuna yanıt bulabilirsiniz.
– Tozları düzenli bir şekilde alınız. Evde tozlanma olduğunda görmezden gelmek ve temizliğin ertelenmesi havada tozlanmaya neden olmaktadır.

Leave a Comment