Pratik Bilgiler

Evdeki Maytlardan Nasıl Kurtuluruz?

Toz alerjisinin sebebi burun tıkanıklığına, hapşırmaya, burun akıntısına, öksürüğe, gözlerde ve burunda kaşıntıya hatta astım krizlerine yol açan maytlar, toz maytı olarak da bilinen küçük organizmalardır. Sıradan bir evin neredeyse her köşesinde bulunurlar ve yüksek ihtimalle şu anda etrafınız onlarla sarılıdır.

Ancak gerçek olan şudur ki, her saniye dünya kadar mikroorganizma grubuna maruz kalıyorsunuz ve maytlar bu binlercesi arasında sadece bir tanesidir. Aslında tamamen zararlı canlılar değildirler, hatta bazıları hiç zararlı değildir ve çıplak gözle görülmesi imkansızdır.

Maytlar nerelerde bulunur?
Toz alerjilerinin sorumlusu ise ürettikleri küçük dışkı parçacıklarıdır. Her bir mayt bu parçacıklardan günde 20 tane üretebilir ve yaklaşık 10 haftalık ömrü boyunca 2000 tane üretmiş olur. Ve ortalama bir yatakta binlerce hatta milyonlarca mayt bulunabilir.
Erkek maytlar yaklaşık 10 gün yaşarlar, ancak dişiler 70 güne kadar canlı kalabilir ve hayatları boyunca 60 ile 100 arası yumurta bırakırlar. Bu orana göre evinizdeki maytların sayısı katlanarak artabilir.
Maytlar ışıktan hoşlanmazlar. Bu nedenle genelde kumaş, döşeme, yatak, halı ve oyuncak gibi malzemelerin gözeneklerine saklanırlar. Ayrıca, maytlar tavan arası ve bodrum gibi nemli ve sıcak ortamlarda daha fazla bulunurlar.

Maytlardan Nasıl Kurtuluruz?
Her şeyden önce, kumaşların üzerindeki ve odaların köşelerindeki maytlardan kurtulmanıza yardım edecek bir böcek ilacını evinizde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler
1 sprey şişesi
Yarım bardak ispirto
Yarım bardak saf su
30 damla yağ esansı (Limon, okaliptus, lavanta, selvi, tarçın vb.)
Tüm malzemeleri sprey şişesinde karıştırdıktan sonra artık maytlardan kurtulmaya hazırsınız. Hazırladığınız karışımı yatağınıza, yastığınıza, yorganınıza, perdelerinize ve toz bulunduğunu düşündüğünüz her neresi varsa oraya sıkın.

Eğer evinizde 3 yaşın altında bir çocuk varsa veya hamileyseniz bu karışımı kullanmak iyi bir fikir değildir. Fakat yine de kullanmak isterseniz spreylediğiniz eşyaları iyice havalandırdığınızdan emin olun.
Spreyi ilk uygulamanızdan sonra geçen iki ay boyunca mayt popülasyonunu ciddi derecede düşürmüş olacaksınız. Ancak, evinizi bu organizmalardan arındırmak için iki veya üç ayda bir düzenli olarak spreylemelisiniz.

Yağ esansları
Bir diğer çözüm ise evinizin havasını ferahlatmak için lavanta, nane veya çam yağı esansı benzeri ürünlerle odalarınızı her gün spreylemektir. Üstelik eviniz mükemmel kokacaktır.
Ayrıca anason, karanfil, rezene, kekik ve lavantanın karışımıyla hazırlanan spreyi yatağınıza ve halınıza sıkmak da yatak odanızdaki mayt popülasyonunun azalmasına yardımcı olabilir. Hem de odanıza hoş bir koku vererek daha temiz ve ferah görünmesini sağlar.
Ancak yağ esanslarının bazı insanları rahatsız edebilecek güçlü bileşenler içerdiğini de unutmamak gerekir. İhtiyatlı şekilde kullanarak evinizde kimsenin bu esanslara alerjisi olmadığından emin olun.

Leave a Comment