Pratik Bilgiler

Evdeki Kakalaklar Nasıl Yok Edilir?

Hamam böcekleri, vücutlarında çok sayıda bakteri barındırır. Bu bakteriler, hamam böcekleri için zararlı değildir. Zararlı olmadığı gibi, böcek, onlardan, aminoasit ve vitamin alır. Bakteri ise, rahat bir ortamda yaşamını devam ettirir. Her iki canlı için zararlı olmayan bu durum insan sağlığı açısından zararlıdır. Kakalaklar, çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedir.
Bu rahatsız edici böcekler, geceleri yaşar, gündüzleri ise, dinlenirler. Gece, yuvalarından çıkan kakalak, ekmek kırıntıları, yemekler, sebzeler, halı üzerinde veya masa üzerinde buldukları ne varsa onlarla beslenirler.Hamam böceklerinin bu denli dayanıklı olmasının nedeni de budur. Kakalak, kağıt, bez, sabun gibi, besin olması asla düşünülemeyecek her şeyle beslenirler. Bakımsız kalan evlerde, hızlı bir şekilde üremeleri bundandır. Beslenmek için bol gıda bulurlar. Gündüzleri, pek fazla görünmezler. Hassas tüyleri ile hava akımındaki değişiklere göre, yer değiştirirler. Gece ise, onlar açısından beslenme zamanı olduğundan, ortamda bolca görülebilirler.

Kalorifer böceği olarak da anılan kakalak, ısı kaynağı olan elektronik cihazlarda yaşar. Ayrıca ıslak zeminler de kakalak için ideal ortamdır.
Banyoda, lavabo kenarlarında veya mutfak lavabosunun altında, tezgah altındaki çekmecelerde sıklıkla görülmektedir.
Kakalak için ideal ortam, pis ve dağınık ortamlardır. Genel temizliği ihmal edilen evlerde sıklıkla görülen kakalak, bu ortamlarda besin yönünden sıkıntı yaşamaz.
Kağıttan, sabuna, ekmek kırıntısından, tencerede bulunan yemeklere kadar her şeyi yerler.
Bu nedenle uzun vadede kakalak ile mücadele için, ortam temizliği büyük önem taşımaktadır.

Nasıl Yok Edilir?

Taşıdığı virüs ve bakterilerle insanlarda çeşitli hastalık ve alerjik reaksiyonlara sebep olan kakalak, profesyonel firmalar tarafından kısa sürede yok edilebilmektedir.
Alanında uzman bir firma, kakalak için etkili olan, jel ya da sıvı ilaçlarla yetişkin ve yavruları kısa sürede yok edecektir. İnsanların yediği yiyecekleri bile yiyerek, insan sağlığı açısından risk teşkil eden kakalak, ilk görüldüğü anda ilaçlama yapılmalıdır.

Leave a Comment