Yemek Tarifleri

Evde Sert Yoğurt Yapmanın Tarifi

Yoğurt herkesin severek tükettiği bir besindir. Fakat marketlerden aldığımız yoğurtlarda maalesef raf ömrünü uzatmak için katkı maddeleri bulunmaktadır. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz yoğurt hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı olacaktır. evde yaptığınızda bazen cıvık, tatlı yada ekşi bir yoğurt elde edebilirsiniz fakat sizinle paylaşacağımız tarif ile taş gibi ve çok lezzetli yoğurtlar yapabileceksiniz.

Yoğurt Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

1 litre organik süt
1 yemek kaşığı mayalama işlemi için yoğurt
Mayalanmayı hızlandırmak için çok az şeker
Ekşimeyi engellemek için çok az tuz

Hazırlanışı:
Sütü ocakta ağzı açık şekilde kaynatın ve kaynama başlayınca 10 dakika kadar daha pişirin.

Ocağı kapatıp mayalama hazır hale gelecek dereceye inene kadar ılınması beklenir ki bu da 45 derece demektir parmağınızı içine soktuğunuzda ısıya dayanabiliyorsanız sıcaklık tamamdır.

Bu kısım çok önemlidir sütün sıcaklığını ayarlayamadığınızda yoğrurdun kıvamı da olmayacaktır.Süt çok ılık olmamalıdır. Parmağınızı soktuğunuzda sıcaklık parmağınızı ısırmalıdır.

Sütümüz hazırlandıktan sonra mayalık yoğurt ve diğer malzemeler bir kaseye konup karıştırılır ve tenceredeki sütten de bir kaşık alınıp kaseye konulur ve malzemeler tekrar karıştırılır ve tencereye dökülüp dağılana kadar yavaşça karıştırılır.

Tencerenin kenarları sarılır ve üzerine süzgeç konulup, süzgecin üzeri de kapatılır. Bu haliyle yaklaşık 4 saat beklenir ve sonrasında tencerenin üzeri açılır ve buzdolabına konulur.

Bir gün yada gece boyunca buzdolabında dinlenmesi için beklenir. Afiyet olsun.

Leave a Comment