Yemek Tarifleri

Evde Salep Nasıl Yapılır?

Kış mevsiminin vazgeçilmez içeceği olan içimizi sıcacık yapan şifa kaynağı bir içecektir salep. Özellikle sonbahar sonu ve kış aylarında sıcak sıcak tarçınla tüketilir. Hazır salep yerine evde kendiniz nasıl salep yapabilirsiniz? Sizin ve misafirleriniz için evde salep tarifi hazırladık. Ek olarak yazımızda yalancı salep tarifi de bulabilirsiniz.

SALEP NASIL YAPILIR?

5 su bardağı soğuk süt
1 yemek kaşığı toz salep
1 çay bardağı toz şeker
Tarçın

Salep yapımı için mutlaka toz salep almanız gerekmektedir. Orkide bitkilerinin yumrularının çok ince öğütülmesi ile elde edilen tozu kendiniz evde yapmak hem zahmetli hem de tozu hazır almaya göre çok daha masraflı olabilir.
Malzemelerimizden 5 su bardağı sütü, 1 yemek kaşığı toz salebi ve toz şekeri bir tencereye koyun.

Ocağın altına orta ateşte açın ve bir çırpıcı ile sürekli karıştırarak sütü kaynatın.

Süt kıvam aldığında ve salep kokusu çıktığında salebi ocaktan alıp bardaklara paylaştırın.

Bardakların üzerine toz tarçın serperek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

SALEBİN FAYDALARI
Özellikle kış aylarında içilen bu sıcak ve lezzetli içeceğin insan sağlığına da çeşitli faydaları vardır. Bunların başında vücut ısısını artırarak soğuktan korumasıdır. Salep kışın baş gösteren rahatsızlıkların en sık görülen semptomlarından olan öksürüğe de iyi gelir. Göğsü yumuşatıp, boğaz ağrısını hafifleterek öksürüklü hastalığınızı daha rahat atlatmanıza yardımcı olur.

Salebin yapımında kullanılan süt kalsiyum ve protein desteği sağlar ki bunlar vücudun yağ yakmasına yardımı olur. Süt ile hazırlanan salep, yağ yakma hızını artırır ve kasların korunurken yağların yakımını sağlar.

Salep ile birlikte tüketilen tarçın da çok faydalıdır. Bol tarçınlı bir salep sizi rahatlatır ve baş ağrısına iyi gelir. Ayrıca tarçın diyet yapan kendini tatlı yemekten alıkoyamayan kişilerin tatlı krizini aşmalarına da yardımcı olur.

Salep ayrıca sindirimi kolaylaştırır ve hemoroit, kabızlık, şişkinlik gibi şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.

Leave a Comment