Pratik Bilgiler

Evde Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Kokusu ile kendine hayran bırakan lavanta ferahlatıcı özelliği ile birçok üründe kullanılır. Kozmetik ürünleri, oda parfümleri, çamaşır deterjanları ve daha pek çok alanda tercih edilen lavanta uçucu bir yağ barındırmasından dolayı da popüler bir çiçek haline gelmiştir.

Lavanta Yetiştirmek İçin İhtiyacınız Olan Malzemeler
1) Verimli Bir Toprak
Lavanta yetiştirmek için eğer geniş bir arazi düşünüyorsanız, öncelikle arazinin güzelce havalanması gerekir. Bu işlemi toprağı karıştırarak yapabilirsiniz. Aynı işlem saksı için de geçerlidir. Toprağın havalanması ilk adımdır.
Tüm toprak tiplerinde yetişebilen lavanta eğer şartlar uygunsa, mineral bakımından zengin olan topraklarda daha gür yetişir. Çok soğuk bölgelerde yetişemeyeceği için toprağınızın sıcak iklimlerden alınmış olmasına dikkat etmelisiniz. Verimli bir toprak ile lavantayı yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

2) İdeal Boy Saksı
Lavantanın kökleri uzun olduğu için saksının büyük boy alınması daha iyi olmaktadır. Saksı boyutunun 40 cm ile 70 cm arasında olması, verimli sonuçlar getirecektir. Eğer küçük saksı tercih ederseniz, lavanta yetişmez ve çürür. Saksının plastik ya da porselen olması önemli değildir; boyutuna önem verebilirsiniz.

3) Kaliteli Tohum
Tohumdan lavanta yetiştirmek istiyorsanız; toprakta yabani otların oluşmasını engellemesiniz. Yabani otlar, tohumların nefes almasını engeller. Tohumları güvendiğiniz yerden almanız önerilmektedir. Genetiği ile oynanmış tohumlara denk gelirseniz, lavanta yetiştirme hevesiniz kursağınızda kalabilir. Bu konuda oldukça hassas olmalısınız.
Eski yıllardan kalma lavanta tohumu bulduysanız çok şanslısınız. Eski tohumlar, iyi şekilde ekildiğinde lavanta yetiştirmek daha zevkli olacaktır. Yetiştirme aşamasında tohum yatağını da iyi aralıklarla ayarlamalısınız.

Lavanta Nasıl Ekilir?
Lavanta fidesini dikmek için bir yıl içinde 2 farklı ayınız olmaktadır: Mayıs ayında dikerek yaza doğru bahçenizi renklendirebilirsiniz. Kasım ayında da ekim yaparak lavanta kokulu bir kış geçirme imkanı oluşturabilirsiniz.
Lavanta ekimi için toprağın pH seviyesinin 6 – 8.5 arasında olması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Toprağın nem ve asit dengesi, bitkinin canlılığı için önemlidir.
Tohum ile ekmek istediğinizde öncelikle fide yastıklarında tohumu çimlendirip toprağa aktarmanız önerilir.
Toprağa aktarılan lavanta fidelerine can suyu vermek de en önemli işlemdir.
Kökleri ve yaprakları geniş olan lavanta, ekim sırasında çevresinde biraz boşluk ister.
Ekeceğiniz alanın güneşli olmasına önem vermelisiniz.
Tohumları ise en az 3 cm derine yerleştirmelisiniz.
Geniş bir arazi ya da bahçede ekim yapacaksanız 100 x 40 cm, 120 x 50 cm sıra arası oluşturmanız çok doğru olur.
Toprağın gübrelenmesi, ekim için önemli bir faktördür.
Tohumu ya da fideyi ektiğiniz toprağı, 3 gün boyunca çok az miktarda sulamalısınız.
İlk 3 gün, toprağa uyum için hassas bir dönemdir.

Püf Noktalarıyla Lavanta Bakımı
1) Isı & Işık İhtiyacı
Lavanta çiçeği ışıklı ortamlara hemen uyum sağlayan ve daha canlı hisseden bir bitkidir.
Ev içinde lavanta saksısını güneş alan noktalara koyabilirsiniz. Genellikle pencere önü ve kenarları tavsiye ediliyor.
Karanlık ortamlarda kalmayı sevmeyen lavanta, hafif sıcak ve ışıklı konumlarda verimli şekilde büyüyecektir. Ülke genelinde hemen hemen her evde yetişme imkanı bulan lavanta, Akdeniz illerinde daha uzun süre canlı kalabilir. Akdeniz iklimi lavanta için çok idealdir.
Çok soğuk geçen günlerde lavantayı ılıman ortamlara almanız daha iyi olur.

2) Sulama
Lavantanın bakımı kolay olması, birçok kişinin evde lavanta yetiştirmesinin nedenidir.
Sulama sorunu yaşamayan lavanta, siz ne zaman isterseniz o zaman suyu alabilir.
Çok nemli toprağı sevmez ve uzun süre kuru kalabilir. Sağlıklı şekilde lavanta yetiştirmek için; haftada 2 defa bir çay bardağı kadar dinlenmiş suyu verebilirsiniz.

3) Toprak Seçimi
Her türlü toprakta yetişen lavanta, gübrelenmiş topraklarda da canlı kalacaktır. Her sene çok az miktarda gübre verdiğinizde lavantada yaşanan değişimi görebilirsiniz.
Kuru ve bir miktar kireç içeren toprakları tercih ederseniz, lavantanın çiçeklerini bolca görebilirsiniz. Lavanta ile dolu bir bahçeniz varsa, gübreleme öncesinde toprak analizi yaptırmanız önerilmektedir. Toprak analizinden sonra lavantaya ne kadar gübre gideceğini tespit edebilirsiniz.

4) Saksı Tercihi & Değişimi
Lavantanın uzun süre canlı kalmasını ve mis gibi kokmasını istiyorsanız; dönem dönem saksı değişimi yapabilirsiniz. Yılda 1 defa olacak şekilde ya ilkbaharda ya da sonbaharda saksı ve toprağı yenileyebilirsiniz.
Geçen süre içinde lavanta büyüyeceği için; her sene saksının boyutunu 20 cm büyütmeniz önerilir. Her saksı değişiminde toprağın üzerine çakıl taşı yerleştirerek çiçeğin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

5) Budama
İlkbahar aylarında köklerin nefes almasını engelleyen sapların kesilmesi gerekir. Aralık ayına geldiğinizde lavantanın tepesinde kalan yaprakları keserek, yeni bir mevsim için daha gür çiçeklerin oluşmasını sağlayabilirsiniz.
Lavantayı üst kısımdan kestiğinizde, tüm oksijen köklere kadar iner ve yeni yapraklar için daha sağlıklı bir ortam oluşur.

Leave a Comment