Pratik Bilgiler

Evde Çamaşır Suyu Nasıl Yapılır ?

Çamaşır suyu evin her yerindeki temizlikte kullandığımız ve zararının da farkında olduğumuz bir üründür. Özellikle ev hanımları çamaşır temizliğinde ya da genel temizlikte çamaşır suyunu bol miktarda kullanır. Bu da kimi zaman sağlığı tehdit etmektedir. Çünkü çamaşır suyu içerisinde yüksek kimyasallar bulunur. Bu kimyasallar da insan sağlığına zarar verir. Bu nedenle de çamaşır suyundan uzak durmamız gerekmektedir.

Çamaşır suyu kimi insanları kokusu nedeni ile de rahatsız eder. Bazen çamaşır suyu ile temizlik yapmak istense bile yeterince verim alınmaz. Çünkü temizlik sonrası evde oluşan koku nedeni ile insanlar zarar görür. Ayrıca çamaşır suyu çamaşırlara da zarar verir. Çamaşır suyu kullanılan çamaşırlar daha çabuk yıpranır. Bu da kıyafetlerin kısa ömürlü olmasına neden olur. Çamaşır suyunun bu zararlı durumu organik çamaşır suyu yapılarak aşılır. Evde doğal malzemelerden yapacağınız çamaşır suyu sayesinde de daha sağlıklı temizlik yapabilirsiniz.

Doğal Çamaşır Suyu Yapımı
Doğal çamaşır suyu için gerekli malzemeler şunlardır:
Bir su bardağı oksijenli su
Yarım su bardağı sirke
Yarım su bardağı su
Bir çorba kaşığı limon suyu
Bu malzemelere ek olarak dilerseniz güzel koku vermesi için kokulu yağlar da tercih edebilirsiniz. Ayrıca kokunun dengesini ayarlamak için sirkeyi elma sirkesi olarak kullanabilirsiniz. Bu durum sirkenin kokusunun baskın olmasına engel olur.Çamaşır suyu hazırlarken tüm malzemelerin birbirine karışması yeterlidir. Ayrıca bu karışımı kısa sürede tüketmek gerekir. Bir aydan daha uzun süre saklanan karışımlar işe yaramaz.

Leave a Comment