Pratik Bilgiler

En Kolay Çaydanlık Temizleme Yöntemleri

Hepimizin mutfakta kabusu haline gelen çaydanlıkların kireç ve çay lekesi olmasıdır. Mutfakta en çok kullandığımız malzemeden biri olan çaydanlık sürekli ocakta kaynayan bir araçtır.İç kısımlarına kimasallar döküp dakikalarca ovalamak hem yorucu hem de zaman kaybıdır.

Hiç yorulmadan sadece bir kaç dakikada artık kolay bir şekilde bu lekelerden kurtulabileceksiniz. Çaydanlıklarımızı temizlemek için size birkaç pratik yöntem;

Limon Tuzu ile Temizleme

Çaydanlık ve Demlik kısmına kaynar su koyarak birer tatlı kaşığı limon tuzu koyarak 2-3 dakika kaynattığınızda tüm lekelerden kurtulmuş olacaksınız yada bulaşık makinesine çaydanlığınızı bulaşıklarınızla yerleştirerek kapak kısmına biraz limon tuzu serperek makinanızı çalıştırdığınıza sonuca inanamayacaksınız.

 

Sirke İle Çaydanlık Temizleme

Bir miktar sirkeyi çaydanlık içerisine katarak yaklaşık 15 dakika boyunca kaynatınız. Ardından çaydanlığı bol su ile yıkayınız. Çaydanlıklarınız tertemiz olacaktır.

 

Sirke Ve Karbonat İle Kararan Çaydanlık Temizleme

Kararan çaydanlıklarınızı temizlemek için en pratik yol sirke ve karbonat ile yapılan temizliktir. Kararan çaydanlığınız temizlemek isterseniz kirli çaydanlığınızı sirke dolu bir kabın içerisine yerleştirin ve bir gece bu şekilde bekletiniz. Bekletmenin ardından sirke kabının içerisine bir yemek kaşığı karbonat ekleyerek bir müddet daha bekletin. Ardından bulaşık süngeri ile dış yüzeyini temizleyin. Çaydanlıklarınızın dışı ilk günkü gibi tertemiz olacaktır.

Leave a Comment