Anne Çocuk

Emzirirken Kilolarınızdan Kolaylıkla Kurtulabilirsiniz!

Doğumdan sonra anneliğe ve eni vücüdumuza alışmak pek kolay olmayabilir. Aldığımız kiloları emzirirken verebilmek daha kolaydır. Paylaşacağamız bazı pratik bilgiler ile beslenmemize dikkat ederek kilo kaybetmeyi hızlandırabiliriz.

Bebeğinizi sık sık emzirin. Her emzirmede yaklaşık 500-700 kilokalorilik enerji bebeğe geçecektir. Bu, ortalama 1 saat boyunca orta derecede yapılan egzersizle harcanan kaloriye eşdeğerdir. Yani bebeği ne kadar çok emzirirseniz o kadar çok enerji yakacak ve zayıflayacaksınız.
Emzirme döneminde de hamilelik döneminde olduğu gibi beslenme düzeniniz 3 ana 3 ara öğün şeklinde olsun. Az az ve sık beslenmeye dikkat edin ve mutlaka 5 ana besin grubundan da tüketmeye çalışın.
Günlük sıvı ihtiyacınıza dikkat edin ve her emzirme sonrası yaşadığınız sıvı kaybını takviye edin. Her emzirme sonrası 1-2 su bardağı sıvı alınmalıdır. Günde 2,5-3 litre su tüketimine özen gösterin.
Sindirim siteminin düzenli çalışması sağlıklı kilo vermede önemli rol oynar. Bu nedenle posalı gıdalar diyetinizde mutlaka bulunsun. Kuru baklagiller, sebze ve meyveler posa yönünden zengin gıdalardır.
Metabolizmanızı hızlandırmak için kısa süreli de olsa yürüyüşler yapın. Hem temiz hava alacak, hem biraz olsun kendinize vakit ayıracak hem de vücudunuzun toparlanmasına yardımcı olacaktır.
Kalsiyum ve protein açısından zengin süt, yoğurt, yumurta ve peynir gibi gıdaları mutlaka tüketin. Bu besinler hem kilo kontrolüne yardımcı olacak hem de yeterli miktarda süt üretimini sağlayacaktır.
Süt artırıyor düşüncesi ile şekerli gıda tüketiminden kaçının. Tatlı ihtiyacınızı gidermek için çikolatalar ve şerbetli tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlıları ya da dondurmayı tercih edin.
Hamur işinden ve fastfood gıdalardan uzak durun. Bol sebze tüketin ancak kontrolsüz meyve tüketiminden sakının.
Yemeklerde kullanılan yağ tüketiminize dikkat edin. Yemekleri pişirme şekliniz kızartma yerine haşlama, fırın ya da ızgara şeklinde olsun.

Leave a Comment