Sağlıklı Yaşam

Düzgün Çalışmayan Karaciğerin 5 Belirtisi

Karaciğer, sıhhatli bir beden için en önemli organlardan  biridir. Vücudumuza giren zehirli maddelerden karaciğerlerimiz sayesinde kurtuluruz. Ancak karaciğerin de yapabileceklerinin bir limiti var. Sağlığımıza dikkat etmezsek küçük sinyaller vererek kendisinde sorun olduğunu bize belli etmeye çalışır.

İşte karaciğerinizin işlevlerini yerine getiremediğinin beş belirtisi:

1- Kaşıntı
Sık sık kaşınanlardansanız bunun bir işareti de karaciğerinizde mesele olduğu olabilir.
Karaciğeriniz zarar gördüğünde bundan safra kesesi de etkilenir. Safra kanalınız tıkandığında bu kan akışını da tesirler. Health 24’deri aktarılanlara göre de bu surattan sık sık kaşınıyor olabilirmişsiniz.

2- Karın ağrısı/kabızlık
Yemek yedikten sonra kabarıklık seziyorsanız bunun sebebi karaciğerinizin yağlanma neticesinde genişlemesinden dolayı olabilir.

3- Hep yorgun hissediyorsanız
Karaciğer, bedeninizden zehirli maddelerin atılmasında ve enerji yapımında dayanakçıdır. Karaciğeriniz sıhhatli değilse bunlar gerçekleşemez.

Karaciğeriniz zehirli maddelerle kaplıysa, beyniniz sıhhatli bir biçimde çalışamaz ve konsantre olmakta eforluk çekersiniz. Hepimiz bazen bitkin sezeriz ancak bitkinlik kronik bir hal almışsa hekime görünmekte fayda var.

4- Sebepsizce kilo alıyorsanız
Hepimiz bazen pizza, kola, cips, patates kızartması ve öbür sıhhatsiz şeylerle kaçamak yaparız.
Karaciğeriniz sıhhatli değilse yedikleriniz bölünemez ve yağlar da yakılamaz. Bunun neticesinde kilo alırsınız.

5- Bedeniniz hemen morarıyor ve kanıyorsa
Bir yere çarptığınızda bedeninizde hemen morluklar oluşuyorsa veya süratle kanama oluşuyorsa karaciğeriniz sıhhatli değil demektir.

Leave a Comment