Şifalı Bitkiler

Dut Yaprağının Faydaları

Dut meyvesinin faydaları kadar yaprağıda çok şifalıdır. Aktarlardan da alabileceğiniz kendinizde toplayarak kurutarak kullanabilirsiniz. Çocuklarınıza da rahatlıkla kullanabileceğiniz çaylar hazırlayabilirsiniz. Hatta ıhlamur çayına karıştırarak faydalarından yararlanabilirsiniz.

Dut yaprağının faydaları :

-Ateş düşürücü etkisi vardır Dut yapraklarından hazırlanan çayın tüketilmesi ateş düşürücü etkisini bulunmaktadır.
-Dut meyvesi, birçok hastalığa iyi geldiği gibi romatizmal ağrılara, böbreklerdeki ağrılara, kansızlık, stres, yorgunluk gibi rahatsızlıklara da iyi gelir.
-Dut içerisinde A,C,K vitaminlerinden bolca barındırmaktadır. Bu sayede antioksidan özelliği bulunmaktadır.
-Dut yaprağının karaciğerdeki hücreleri temizlemesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

-Dut yaprağının faydaları arasında boğaz ağrısı ve bronşit tedavisi de yer almaktadır. Dut yaprağının faydaları arasında yer alan öksürük giderici etkisinden yararlanmak için, dut yaprağının çayı yapılmalı ve bu çayın, Sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden önce, aç karnına içilmesi önerilmektedir.

-Dut yapraklarından oluşan çayı içmek aynı zamanda kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olmaktadır.

-Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Dut yaprağından yeterli miktarda fayda sağlamak için çayının tüketilmesi gerekir. Dut yaprağı çayı sağlık açısından oldukça önemlidir. Dut yaprağı çayının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız tarife göz atabilirsiniz.

-Dut yaprağı çayının idrar söktürücü etkisi vardır ve vücudunuzdaki ödemi atmanıza yardımcı olur.

-Dut yaprağının egzama hastalığında destek amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.

Dut yaprağı çayı nasıl yapılır?

Malzemeler
4 adet kurutulmuş dut yaprağı
1 litre su

İlk olarak suyu bir kabın içerisinde kaynatın. Kaynayan suyun içerisine 4 adet kurutulmuş dut yapraklarını ekleyin. Bu şekilde yaklaşık 2 saat boyunca demlenmesini sağlayın. Demleme işlemini gerçekleştirdikten sonra çayınızı akşam ve sabah olmak üzere günde iki bardak tüketebilirsiniz.
Dut yaprağı çayını yemeklerden önce içmek daha faydalı olacaktır.

Leave a Comment