Sağlıklı Yaşam

Duş Alırken Bunları Sakın Yapmayın!

Duş almak hepimizin rutin olarak yaptığı ve rahatlamamızı sağlaya bazen de kendimize gelmek için yaptığımız bir temizlik durumudur. Basit gibi görünen bu eylemde bile sürekli yaptığımız hatalar olabilir. Bu yazımızı okuduğunuzda banyo yaparken yaptığınız yanlışları görebileceksiniz.

Sıcak su
Sıcak su hatta kaynara yakın bir ısıda banyo yapanların sayısı bir hayli fazladır. Ancak sıcak suyla yıkanmak sağlığımız için pek de iyi değil. Sıcak suyla yıkanmak cildin doğal nem dengesini bozuyor. Bu da cildin erken yaşlanmasından, pul pul dökülmesine kadar birçok soruna neden oluyor.

Banyoda uzun süre kalmayın
Birçok kişi duşta uzun süre kalmaya bayılır. Ancak cilt sağlığı için banyoda 10 dakikadan fazla kalmamak gerekiyor. Unutmayın cildimize ne kadar iyi bakarsak, kırışıklıklarla erken yaşlarda tanışma ihtimalimiz azalır.

Liflerini değiştirin
Banyoda kullanılan lifler aslında hiç de hijyenik değil. Sürekli olarak suya temas ettiği için yıkamayı aklınızdan bile geçirmediğiniz lifler üzerinde bolca deri kalıntısı ve mikrop barındırır. Liflerinizi aynı diş fırçası gibi belirli aralıklarla değiştirmek sağlık açısından son derece önemlidir.

Sabundan arınmalıyız
Banyo sırasında kullanılan şampuan, saç kremi ve sabundan iyice arınmak çok önemli. Bu ürünler ciltte kaldıkça çeşitli sorunlara yol açabilir. Unutmayın tam olarak durulanmazsanız bazı cilt sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Leave a Comment