Doğal Tedaviler

Doğum Lekesine Bitkisel Çözümler

Doğuştan oluşan ve vücudumuzun tüm alanlarında olabilen lekeler rahatsız edici görüntülerinden dolayı kurtulmak istediğimiz bir durumdur. Kimyasal ürünler kullandığımızda istemediğimiz durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu kimyasal ürünler oldukça pahalı olduğu için pek de tercih edilememektedir.

Bitkisel yollarla doğum lekelerinizden kurtulmak artık çok kolay bunlardan bazıları;

E vitamini

Antioksidan içeriği sayesinde doğum lekelerinin azaltıyor. Birkaç damla E vitamini yağını doğum lekesinin büyüklüğüne göre üzerine dökün ve hafifçe ovarak yedirin. Daha hızlı sonuç almak için portakal yağıyla karıştırarak kullanabilirsiniz.

 

Zeytinyağı

Zeytinyağı sadece cildimizi yatıştırıp, nemlendirmekle kalmıyor ayrıca cilt rengini açarak doğum lekelerinin günden güne küçülmesini ve soluklaşmasını sağlıyor. Birkaç damla zeytinyağını günde iki kez doğum lekesinin üzerine masaj yaparak yedirin. Düzenli kullanıldığında lekenin yok olduğunu göreceksiniz.

 

Buz

Uzun süreli kullanım sayesinde doğum lekelerinin gitgide soluklaşıp görünürlüklerinin azalmasına neden oluyor. En iyi sonuç için doğum lekesinin üzerinde en az 5 dakika boyunca gezdirin. Soğuk yanığı olmaması için 15 saniyeden daha uzun aynı bölgede tutmamaya özen gösterin.

 

Pirinç Sabunu

Düzenli kullanımda cilt rengini açtığı klinik olarak kanıtlanmış pirinç sabunu doğum lekelerinin rengini açmada da oldukça etkilidir. Doğum lekelerinin olduğu bölgeye köpürterek uygulayın ve ılık su ile durulayın. Her gün kullanıma uygundur.Pirinç sabunu düzenli kullanıldığında cildinizin parlaklaşmasını, sivilce, güneş, doğum lekesi gibi tüm cilt lekelerinin yok olmasını sağlamaktadır.

 

Armut Kabuğu

Kabuklarını soyarak kabukların iç kısımlarını lekenin üzerine gezdirerek sürün haftada 2 yada 3 kez yapabilirsiniz.

 

Pirinç suyu

Pilav yapmadan önce ıslattığınız pirinçlerin suyunu asla dökmeyin. Bir cam şişeye koyun ve aklınıza her geldiğinde pamuk yardımıyla lekeli bölgeye uygulayın. Lekelerin renginin açıldığını 3 aylık bir süre sonrasında fark edersiniz.

 

Limon suyu

Bir tatlı kaşığı elma ya da üzüm sirkesi, bir tatlı kaşığı limon suyu ve bir su bardağı arıtılmış ya da kaynatılmış su karıştırılır. Pamuk yardımıyla, cildin güneşe maruz kalmayacağı zamanlarda karışımı cildinize sürün. İsterseniz karışımı boş bir parfüm şişesine doldurup cildinizin lekeli kısmına karışımı püskürtebilirsiniz. Eğer güneşe çıkmayacaksanız karışım cildinizde uzun süre kalabilir.

Leave a Comment