Pratik Bilgiler

Doğal Sivrisinek Kovucu Nasıl Yapılır?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte sivrisinekler de görünmeye başlamıştır.Taşıdıkları virüsler hem de verdikleri rahatsızlık nedeniyle evimizde görmek istemeyiz. Sinek ilaçlarında bulunan kimyasal maddelerin, hem sağlığımıza hem de çevreye zararlı olması nedeniyle kullanmakta tereddüt etmekteyiz.

İçinde sirke bulunan bir bardağı pencerenin yanına koyabilirsiniz. Güçlü kokusu sinekleri yaklaştırmayacak ve içeri sokmayacaktır. Sivrisinekler genellikle koyu renkleri barınağı olarak görür. Koyu renkteki nesneleri evinizde bulundurursanız, sivrisinekler sizin yanınıza uğramayacaklardır.

Evde yetiştireceğiniz bazı bitkiler le de evinizden sinekleri uzak tutabilirsiniz.
Fesleğen
Biberiye
Kedi nanesi
İdris otu
Melisa

1.Tarif
Malzemeler: 4 su bardağı elma sirkesi, 20 damla biberiye yağı, 20 damla fesleğen yağı, 20 damla nane yağı, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı.
Malzemeleri bir sprey şişesinde karıştırın. Sineklerin evinize girdikleri yerlere, pencere pervazlarına ve kapı girişlerine de püskürtebilirsiniz.

2.Tarif
Malzemeler: 1 su bardağı su, 1 su bardağı banyo yağı, 2 su bardağı sirke, 1 çorba kaşığı okaliptüs yağı
Karışımı boş bir sprey şişesine boşaltın odanıza sıkabilirsiniz ayrıca vücudunuzda da kullanabilirsiniz.

3.Tarif
Malzemeler: Limon ve karanfil
Olgunlaşmamış limonu avuç içinizde bastırarak sulandırın. Ortadan ikiye keserek, içine karanfiller saplayın ve masanın ortasına yerleştirin. Sivrisinekler limon ve karanfil esansının kokusunu sevmedikleri için odanıza yaklaşamayacaklardır.

Leave a Comment