Doğal Tedaviler Sağlıklı Yaşam

Diş Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti hastalıkları, çürükler ve diğer diş problemlerinden oluşan diş taşları aslında bakterilerdir. Diş temizliğini doğru yapmadığımızda dişteki ve ağızdaki bakteriler birikerek diş taşlarını oluşturuyorlar. Günde iki defa doğru bir şekilde dişlerimizi fırçalamalıyız ve diş ipi kullanarak temizliği tamamlayabiliriz.

 

Diş taşı temizliğini rutin olarak yılda 2 kere yaptırmalısınız. Ağrısız bir işlemdir. Lokal ya da anestezi gerektirmez. Diş hekiminiz titreşimli biralet yardımı ile diş taşlarınızı temizleyecektir. Gereksiz yere yaptıracağınız diş taşı temizleme işlemi diş etlerinize ve dişlerinize zarar verebilir.

Diş taşı temizliği iş eti hastalıklarını engeller. Diş taşının düzenli olarak temizlenmesi diş ve diş eti sağlığı için çok önemlidir. Özellikle diş eti ve diş arasında ortaya çıkan diş taşları diş eti için büyük bir sorun oluşturmaktadır. Diş taşının diş ya da diş etinde ortaya çıkması bakterilerin daha çok üremesini ve çoğalmasını kolaylaştırır. Diş etinde oluşan bu iltihap ilerler, diş etinin şişmesine, çekilmesine, diş kaybına ya da diş kemiği iltihabına neden olur.

 

Evde de diş taşı temizliğini yapabilmeniz için bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

– Düzenli olarak günde 2 efa dişlerinizi fırçalamalısınız.
– Bir tutam ve biraz uz ekleyerek su ile macun kıvamına getirerek bu karışımla dişlerinizi çok bastırmadan fırçalayabilirsiniz.
– Diş macunu seçerken florürlü olmasına dikkat etmeliyiz.
– Portakal kabuğu yardımı ile dişlerinizi misvaklar gibi ovalayınız ayrıca bunun yerine misvak da kullanabilirsiniz.
– Sert ve baharatlı sebzeler tüketebilirsiniz.

Leave a Comment