Sağlıklı Yaşam

Diş Çektirmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Diş insan sağlığı için çok önemlidir. Yanlış kişiler tarafından çekilen dişler ölümle sonuçlanabilmektedir. Kendinize sürekli kontrol için bir dişçi belirlemeniz çok önemlidir. Hatta çocuğunuz varsa mutlaka 2 yaşından sonra rutin kontrollerini yaptırdığınız çocuğunuzunda anlaşabileceği bir doktor belirlemelisiniz.

Sabit bir doktrounuz yok ise ve ansızın bir diş ağrısı yaşıyorsanız dişinizde iltihap olabilir ve hemen çekilmeye kalkılırsa ölüme varan tehlikeli sonuçlar yaşayailirsiniz. Bu sebeple anlık bir durum yaşıyorsanız ve hemen doktora başvurmalıysanız önceliğiniz devlet hastaneleri olsun yada özel diş hastaneleri tercih etmelisiniz.

Diş hekimleri adı altında mahalle aralarında yada caddelerdeki dükkanlarda özellikle yeni açılan kliniklerde hastane bağlantısı yoksa kliniğin doktorları araştırmanızı tavsiye ederiz.

Kalp, diyabet, yüksek tansiyon gibi kronik bir rahatsızlığınız söz konusu ise diş hekimi sormasa dahi bunu mutlaka paylaşın. İlaç kullanıyorsanız mutlaka hekime bildirin. Ayrıca hamile olan ya da hamile kalmayı düşünen kadınlar da diş çekimi öncesinde hekime bunu söylemeli.

Diş çekiminden öncesinde dişlerinizi fırçalayın ve ağzınızı antiseptik (mikrop öldürücü) bir gargara ile çalkalayın. Bu, diş çekimi sonrasında meydana gelebilecek iltihaplanmaları önlemeye yardımcıdır.

Leave a Comment