Doğal Tedaviler

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Herkesin yaşayabileceği ve ağrısı dayanılmaz olan diş ağrısı gece başladıysa ve doktora gidene kadar çözüm arıyorsanız evde uygulayabileceğiniz çözümler mevcuttur. Diş ağrısının bir çok sebebi olabilir 20 lik diş çıkarken, diş çürüklerinde,diş iltihabında yada dolgu sorunlarında şiddetli ağrılar olabilir.

Çürük kaynaklı diş ağrısından yakınıyorsanız, kesin çözüm elbette en yakın zamanda bir diş hekimine müracaat etmektir. Ancak doktora gidene kadar da ağrınızı hafifletmek için yapabileceğiniz bazı basit şeyler vardır.

 

Tuzlu Su İle Gargara
Bir bardak ılık suya yarım tatlı kaşığı tuz ekleyip ağzınızı çalkaladığınızda ağrınızın hafiflediğini görebilirsiniz. Yalnız bu suyu yutmayın. Ayrıca ağrıyan dişinizin etrafını diş ipiyle nazik bir biçimde temizlerseniz, ağrıyı artıran yiyecek kalıntılarından da kurtulmuş olursunuz.

Soğuk Kompres
Ağrınızı hafifletecek bir başka evde tedavi yöntemi de ağrıyan dişin üzerine soğuk kompres yapmaktır. Özellikle ağrıyan dişiniz yüzünüzde şişkinliğe yol açtıysa, yanağınızın üzerine bir buz torbası koymak faydalı olur. Öte yandan şişlik dişinizin apse yaptığı anlamına da gelebilir. Çenenizde ciddi bir enfeksiyon riski yaratan apseyi, ihmal etmeden bir uzmana göstermelisiniz.

Buz Masajı
Ağrıyan dişinizin olduğu taraftaki elinizde, başparmağınızla işaret parmağınız arasındaki boşlukta 7 dakika boyunca bir buz küpü tutmak. Eliniz uyuştuğunda dişinizin ağrısını da hissetmez olacaksınız.

Karanfil Yağı
Bu yağı doğrudan ağrıyan dişinize sürebilir ya da bir pamuğa damlatarak dişinize ve dişetinize masaj yapabilirsiniz.

Ada Çayı ve Papatya Çayı
Adaçayı ve papatya çayı ile gargara yapabilirsiniz. Sinirleri gevşetme özelliği olan papatya çayını, demlendikten ve soğuduktan sonra gargara olarak kullanabilirsiniz.

Leave a Comment