Doğal Tedaviler

Çürük Diş Eski Haline Döner Mi?

Dişler belli bir aşamadan sonra belirtileri ile birlikte çürümeye başlar. Diş çürümesinin en belirgin belirtileri diş ağrısı ve ağızda koku olarak kendini gösteriyor. Dişlerde meydana gelene çürümeler ile birlikte diş plaklarında ciddi anlamda madde kaybı meydana geliyor. Bu nedenle dişte meydana gelen madde kaybını engellemek, çürüklerin kanallara inerek telafisi mümkün olmayan durumlara sebebiyet vermemek ve diğer dişlerin de çürümesini engellemek için bir takım işlemler yapılır.
Dişlerin çürüme süreci belli bir zamanı almaktadır Hiçbir diş bir iki günde çürümez. Dişlerin çürümesine neden olan nedenlerin belli bir zaman sonra dişlerde reaksiyon kaybına neden olması ile birlikte dişlerde çürükler meydana gelir. Bu süreç içerisinde sık sık doktor kontrolü yapılırsa dişler çürümeden çürüme aşamasındayken çürümeleri durdurulur. Dişlerin çürüme dereceleri vardır. Çürümelerin başında olduğu dönemlerde küçük bir müdahale ile dişler eski haline geri dönebilir. Ancak diş çürümesi ilerleme kaydettiyse ve çürük kanallara indiyse dişin kurtulması kanal tedavisi ile mümkün oluyor. Diş orijinal halinde kalmıyor ancak kanal tedavisi ile kanal içerisinde bulunan sinirlerin temizlenmesi ile diş çekilmeden kullanılmaya devam ediliyor.

Çürük Diş Tedavisi
Diş çürüğünün hangi aşamada olduğuna bakıldıktan sonra karar verilebilir. Dişlerini sürekli fırçalayan ve sık sık rutin kontrollerin olan kişilerin dişlerinde çürüme meydana gelse bile diş çürüklerine zamanında müdahale edilerek eski halini alabiliyor. Ancak fırçalanmayan ve ihmal edilen dişleri eski haline getirmek mümkün görünmüyor. Diş hekimleri öncelikle dişin kurtarılarak çekilmeden tedavi edilip edilemeyeceğine bakarlar.

Leave a Comment