Anne Çocuk

Çocuklarınızın Oyuncaklarını Nasıl Temizlemeliyiz?

Oyuncakları çok sık temizlemek şart değil ama çocuğunuz ishal, grip gibi bir hastalığı yeni atlattıysa, bol salyalı sümüklü bir oyun buluşmasının ardından ya da oyuncaklar çamurla, yemekle kirlendiyse temizlemek gerekebilir. Oyuncakları özelliklerine göre ayırarak uygun temizliği yapmanı daha kolay olacaktır.

Plastik oyuncaklar
LEGO’ları 40°C suda süngerle ya da yumuşak bir bezle yıkamak. Daha yüksek sıcaklık bazı parçaların bozabiliyor. İsterseniz suya biberon temizleyici, zeytinyağı sabunu ya da sirke gibi hafif bir temizleyici de ekleyebilirsiniz. Yüksek sıcaklık meselesi yüzünden LEGO’ların ve diğer plastik oyuncakların bulaşık makinesinde yıkanması önerilmiyor. Diş kaşıyıcı, çıngırak gibi ağızla temas eden oyuncakları daha sık yıkamak gerekiyor

Banyo oyuncakları
Banyo oyuncakları da çoğunlukla plastikten yapılsa da onlara farklı muamele gerekiyor. Zaten suyla haşır neşir olan bu oyuncakların küflenmemesi için banyodan hemen sonra bezle veya havluyla kurulayın ya da suyun içinde bırakmayarak kuruyabilecekleri bir yere dizin.

Peluş oyuncaklar

Çocuğunuzun alerjik durumu varsa çok tercih etmemeye çalşmanızı tavsiye ederiz. Peluş oyuncakların düzenli aralıklarla makinada çok fazla deterjan kullanmadan yıkayıp iyice hava alan bir yerde iyice kurumasını sağlamanızı tavsiye ederiz.

Kitaplar
Kitapları sürekli saklamak yerine sık sık değiştirmelisiniz. Kapak ve sayfalarınıda dezenfektan yada hijyen mendillerle temizleyebilirsiniz.

Oyun hamuru
Çocukların en sevdiği aktivitelerden biri hamurla oynamak. Temizlenmesi mümkün olmayan hamurları, belirli periyodlarda değiştirmek gerekiyor. Özellikle hastalıklar sonrasında çocuğunuzun o sırada oynadığı hamurları evde tutmak pek iyi bir fikir değil. Yeni açtığınız hamurların üzerlerine tarih yazarak, ne kadar kullandığınızı takip edebilir, sonrasında eskiler atıp yenileri çıkarabilirsiniz.

Leave a Comment