Anne Çocuk

Çocuklarınıza Pipet Kullandırıyor Musunuz?

Çocuklar renkli pipetlerle eğlenerek içecek tüketmeye bayılıyorlar. Onlar da nasıl olsa içiyorlar diye sesimizi çıkartmıyoruz hatta milyonlarca insan, diş minesini korumak, lekelenmeyi önlemek veya restoranlarda bardaklardaki mikrop ve bakterilere maruz kalmamak için içeceklerinin yanında pipet de istiyor.

Onlarca yıl geriye uzanan çalışmalar, pipetle içilen içeceklerin dişlerde boşluk ve çürüme riskini azalttığını gösterse de uzmanlar bunun bir efsane olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Pipet kullanan kişilerin ağız kenarlarında, tıpkı sigara içenlerde olduğu gibi kırışıklıklar meydana gelebilir. Dişlerin lekelenmesini önlemez, pek çok insan pipet kullandığında dişlerinde lekelenme olmayacağını düşünse de pipet bu riski ortadan kaldıramıyor. Pipet, ön dişleri baypas etse de arka dişler, leke oluşturabilecek içeceklerden kaçamıyor.
İçecekleri pipetle içmek diş çürümesine dahi neden olabilir.İçecekler yine de dişle temas ediyor. Ayrıca içecekleri pipetle içmek vücutta şişkinlik ve gaza neden oluyor. Pipetle içeriye çektiğiniz hava mide kramplarıyla bile sonuçlanabiliyor. Şişkinlik, geğirme, gaz ve karın ağrısına neden olabiliyor.

Leave a Comment