Anne Çocuk

Çocukların Yemesi Gereken 10 Besin!

Çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde büyümeleri için beslenmeleri çok önemlidir. Bebeklikten başlayan bu durum yetişkin olana kadar hassas bir şekilde takip edilmeli ve özen gösterilmelidir. Çocuklarımız için her şeyin en iyisini yapmaya çalışıyoruz fakat en önemli olan beslenmeleri için daha da özen göstermeliyiz.
Balık
Omega 3; içeriği ile çocukluk döneminden itibaren çocuğunuzu kronik hastalıklardan korur, beyin gelişimine katkı sağlar, yüksek protein içeriği ile büyümesini destekler.
Koyu yeşil yapraklı sebzeler
Sebze sevmeyen çocuklar için koyu yeşil yapraklı sebzeler ilave edilmiş çorbalar, smoothie, börek, omlet tercih edilebilir.
Protein
Gelişme çağındaki çocukların gelişimlerinin devam etmesi için proteine ihtiyaçları vardır. Baklagiller, fındık veya et, balık, tavuk ve hindi bu iyi seçimlerden bazıları olarak öne çıkıyor.
Rafine edilmemiş tahıl ürünleri
En iyi besin kepekli hububatlarda bulunur. Kahverengi pirinç ve kepekli buğday ekmeği lif, mineral ve vitamin bakımından beyaz türlerinden daha üstündür.
Brokoli
Brokoli hem yetişkin hem çocuklar için en faydalı sebzelerden biri. Özellikle içerdiği kalsiyum, potasyum, beta-karoten, B vitamini ve diğer besin ögeleri ile gelişme çağındaki çocuklar için sıklıkla tüketilmesi gereken bir sebzedir.
Süt ve süt ürünleri
Çocukların süt ürünleri tüketimini artırıp menüsüne yoğurt da ilave edilmeli.
Fındık ve ceviz
Çocukların hem yağa hem de proteine ihtiyaçları olduğundan, kabuklu yemişler çocuklar için faydalı besinlerdir.
Yumurta
Yumurta protein kaynağıdır. Ayrıca vitamin B, vitamin E ve demir gibi besin ögeleri içerir. Sağlıklı bir diyet için çocukların da gereksinimleri kadar et, balık, yumurta, baklagiller, fındık gibi protein kaynaklarını almaları çok önemlidir.
Yulaf ezmesi
Harika bir kahvaltı seçeneği olup vitamin B, demir, çinko ve kalsiyum deposu. Karbonhidrat ve lif dolu eski tip yulaf ve çorbalar, hareketli çocuklar için hızlı enerji sağlar.
C vitamini deposu meyveler
Güçlü bir bağışıklık sistemi ve vücudu toksinlerden arındırmak için çocukların yüksek C vitamini ihtiyacı da karşılanmalı. Bunun için çocukların beslenmesinde tüm mevsimlerde 2 -3 porsiyon meyveye yer verilmelidir.

Leave a Comment