Anne Çocuk

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda soğuk algınlığı ve öksürük sürekli görülmektedir.Mikroplarla savaşmak çocukların bağışıklık sistemlerinin gelişmesine destek olur.Öksürük genelde tedavisi olmayan virüsler nedeniyle ortaya çıkmaktadır.Öksürük tedavisinde çocuğunuzun bol sıvı almasını, rahat olmasını ve iyi uyumasını sağlamanız gerekmektedir.

Öksürük akciğer enfeksiyonlarındaki veya solunum yollarındaki balgamın sökülmesini sağlar. Kuru öksürük, pek ciddi bir sorun olmamakla birlikte, nedeni her zaman bulunamamaktadır. Soğuk algınlığı sırasında geni akıntısı sebebi ile solunum borusunu tahriş etmesinden dolayı olabilir.

Öksürük çok aşırı olmadığı sürece ve başka ciddi belirtiler ile birlikte görülmediği sürece, en iyi çözüm evde çocuğu rahatlatarak uygulanan bitkisel yöntemlerdir.

Balgamlı bir öksürükse, kesinlikle öksürük şurubu kullanmayın. Bu durumda öksürüğün kesilmesi değil, öksürükle birlikte balgamın sökülüp atılması önemlidir. Öksürürken çocuğunuzu yüzükoyun olarak dizinize yatırın, sırtına hafif hafif vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olun.

Öksürük çocuklarda genelde gece daha çok kriz yaratmaktadır.Yastığına destek koyarak daha dik konumda uyumasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun odasını sürekli nemli tutun. Camı mümkünse açık bırakın veya buhar makinası ile odayı nemlendirebilirsiniz.

Uykudan önce ılık içeçekler (bitki çayları ) kullanabilirsiniz.

Kesinlikle süt ve bal hastalık döneminde kullanmayınız.

Öksürük İçin Bitkisel Tarifler

 

Elma Çayı:

Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, bir tarçın kabuğu, bir dilim limon hepsini birlikte 10 dakika kaynatın. Ilık bir şekilde çocuğunuza içirin.

 

Ballı Turp:

Küçük bir mandalina büyüklüğündeki siyah turbun üstünden kapak olacak şekilde kesilir. Altıda düz durması için kesilip düzeltilir. Kabuğunu soymadan içini oyuyoruz. Küçük bir kasenin içine oturtup içini ağzına kadar balla dolduruyoruz. 12 saat sonra balın etkisiyle turbun suyu dışarıya doğru koyduğumuz kasenin içine akıyor. Bu suyu çocuğunuza sabah, öğle akşam birer tatlı kaşığı içiriyoruz.

 

Ayva Çayı:

Ayva kabuğu, elma kabuğu, ıhlamur çiçekleri, 3 adet kakule, 3 adet ayva çekirdeği Tüm malzemeler kaynatılmış suda ağzı kapalı olarak 20 dk demlenir. Çekirdekler sayesinde hafif pembe bir rengi olacaktır. Sabah, öğle ve gece yatmadan 40 dk önce bir fincan alınmalıdır. Tatlı bir tat isteyenler içerisine 1 çay kaşığı çiçek balı ekleyerek içiriyoruz.

 

Kuşburnu Çayı:

Kuşburnu meyveleri, ekinezya kabuk tarçın
Kuşburnu meyveleri ağzı kapalı bir çaydanlıkta suda kaynatılır. Ocaktan alındıktan sonra içine ekinezya ve kabuk tarçın eklenip, ağzı kapalı olarak 20 dk demlenir. Sabah öğle ve gece yatmadan 40 dk önce bir fincan içiriyoruz.

Leave a Comment