Anne Çocuk

Çocuğunuza Sorumluluk Veriyor Musunuz?

Kaç yaşında olursa olsun ufak tefek şeylerde olsa sorumluluklar vermeye başlamalısınız.
Çocuğunuzun kişiliğinin gelişmesi kendini birey hissetmesi için oldukça önemli olan bu süreç ilerleyen yaşlarında onun herşeyi boşveren vurdumduymaz bir insan olmasını engellenecektir.
Çok basit şeyler olabilir akşam olunca ışığı yakmak yemek yediğinde tabağını mutfağa götürmek gibi.
Bunlar ne işe yarayacak diye düşünmeyin. Çocuğunuz okula bile başladığında zaten bir sürü sorumluluğu olacak siz bu sürece evde hazırlamış olacaksınız.
Sorumluluk, başarıyı ve mutluluğu etkileyen en önemli kişilik özelliklerinden biridir. Aile içinde başlayan sorumluluk gelişimi, çocukların sosyalleşmesi ile birlikte girilen tüm ortamlarda devam eder.
Çocuklara sorumluluk verilmesi, bir işin nerede başlayıp nerede bittiğini anlamalarına katkı sağlar. Çocuk, bir şeyleri yaparken -herhangi bir şeyi- zamanını nasıl ayarlaması gerektiği, nasıl planlama yapacağı gibi hayata dair çok kıymetli şeyler öğrenir.

İlkokulun ilk üç yılı çocuğa dengeli, sürekli bir biçimde iyi ve kaliteli destek vermemiz onun tüm eğitim hayatının daha iyi ve verimli olmasına katkı sağlar. Öğrencinin kendi çantasını akşam yatmadan önce hazırlaması alışkanlığı, okuldan eve geldikten ve belli bir süre dinlendikten sonra ders çalışmaya başlaması, önce okulda öğrendiklerini tekrar etmesi ve sonrasında sırasıyla verilen ödevleri yapması çok kıymetlidir.

Bu nedenle çocukların bu tarz sorumluluklar almaları konusunda onları yönlendirmek, sorumluluklarını yerine getirme konusunda teşvik edici bir tutum sergilemek, başardıkça onlara olumlu geribildirimler vermek anne-babalara düşen önemli görevlerdir.

Leave a Comment