Anne Çocuk

Çocuğuma Para Biriktirmeyi Nasıl Öğretirim?

Birikim yapmak, kaynaklarınızı muhafaza etmek için başvurabileceğiniz önemli bir mekanizmadır. Genç veya yaşlı olmanız fark etmez: Para harcamamak varlıklarınızı yönetmek için bir yöntemdir. Bu, ebeveynlerin çocuklarına yavaş yavaş öğretmeleri gereken yineleyici bir uygulama olmalıdır. Maalesef çocuklarına iyi finansal alışkanlıklar kazandırmayı yeterince önemsemeyen pek çok ebeveyn vardır. Para biriktirmeyi öğretmek genellikle evle ilgili öğrenilmesi gereken diğer dersler nedeniyle geri planda kalır.

Neden Çocuklarınıza Para Harcamamayı Öğretmelisiniz?
Çocuklarınıza para biriktirmeyi öğretmeniz için pek çok sebep vardır. Ebeveyn olarak, çocuklarınızın, içlerinde bulundukları toplumun üretken üyelerinden biri olmalarını sağlayacak iyi davranışlar göstermelerini desteklemelisiniz.

Tasarrufu destekleyin
Ebeveynler olarak çocuğunuza sadece para harcamayı öğretmemeniz şiddetle tavsiye edilir. Aynı zamanda tasarruf yapmaları ve paralarını akıllıca harcamaları için onları teşvik etmelisiniz. Her şeyi onların yaşına uygun bir şekilde basit olarak açıklamaya çalışın.
Onlara para biriktirmenin ne kadar önemli olduğunu ve bunun gelecekte onlar için sağlayacağı olasılıkları anlatın. Bu bilgi çocuğunuzun idareli olma felsefesiyle büyümesini sağlayacaktır. Aileniz bir gün ekonomik bir krizle karşılaşırsa bu felsefe büyük önem kazanacaktır.
Para biriktirmek ve harcamalarınızı akıllı bir şekilde yapmak israf yapmaktan kaçınmak için gereklidir. Çocuklarınızın hepsine iyi finansal alışkanlıklar kazandırmaya başlayın. Onlara evde yapabilecekleri küçük işler karşılığında harçlık verin.
Bir kumbara alın veya bir banka hesabı açıp o hesabı yönetmeyi öğretin. Paralarını onlar büyüyene kadar bizzat yönetmeyi de teklif edebilirsiniz. Gelecekte size bunun için çok teşekkür edecekler.

Sorumluluk duygusunu artırın
Çocuklarınıza para biriktirmeyi öğretmeniz sorumluluk duygularını da artıracaktır. Böylece çocuklarınız nelere sahip olduklarını ve onların değerini anlayacaklardır. Ne de olsa onlara ihtiyaçları olan her şeyi almak için büyük çaba harcıyorsunuz. Para harcamamak gibi uygulamalarla çocuğunuzun sorumluluk duygusunu desteklemeniz onun başka şartlar altında bu değeri kullanmasına yardımcı olabilir. Sorumluluk hayatta pek çok açıdan gerekli bir özelliktir. Bu nedenle çocuğunuzun güçlenmesini sağlayacak her şey onun toplumun iyi bir üyesi olmasına yardımcı olacaktır.

Yönetim becerisini artırın
Genellikle çocukların büyük harcamaları yoktur. Ancak onlara verdiğiniz paranın iyi bir şekilde belirlenmiş olması önemlidir. Ayrıca çocuğunuza nelerin gerekli nelerin israf olduğunu da öğretmelisiniz. Doğru para yönetimi, hiç şüphesiz çocuğunuza öğretebileceğiniz en iyi davranışlardan biridir. Onları sahip oldukları şeyleri yönetmeleri için motive ederek işe başlayın. Sonra başkalarının sahip oldukları şeylere saygı duymaları ve sadece kesinlikle ihtiyaç duydukları şeyleri satın almaları için onları destekleyin.

Leave a Comment