Anne Çocuk

Çocuğum İştahsız ve Neden Yemek Yemiyor?

Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren, yaptığımız eylemlerden biri emmek, yani beslenmedir. Anneliğe dair yapılan ilk eylem de emzirmektir. Böylelikle, ilk andan itibaren beslenme ile anneliği bütünleştirmiş oluyoruz. Her çocuk, ihtiyacı olduğu kadar besin alır; adım adım geliştiğimiz gibi, beslenme alışkanlığını da adım adım kazanırız.
Çocuklar, yemek ihtiyacının farkında değildir. Sürekli ekran ile kandırılan bir çocuğun, yediklerinin farkında olmasını bekleyemezsiniz. Çocukları sürekli ekran ile kandırmak ve dikkatini dağıtarak ağzına bir şeyler tıkıştırmak yerine; dış gerçekliğe uyum sağlaması adına ona sofra kurmalı, döke saça da olsa kendi beslenmesi için ona fırsat tanımalısınız.

Sofrayı Kurun, Sizi Takip Etmesine İzin Verin
Çocuğunuzun kendi bedeninin farkına varabilmesi ve midesinin kontrolünü kazanabilmesi için; açlığı da tokluğu da kendisinin fark etmesi gerekiyor. Bu nedenle; çocuğa sürekli yemek vermek ya da hiç yemek vermemek, doğru bir karar değildir. Sağlıklı beslenme zamanlarını, ebeveyn olarak sizin belirlemeniz gerekir ve çocuğunuzun o sofraya gelebilmesi için sabırlı davranmanız gerekiyor. Önce sofrayı siz kurmalı, başında da siz durmalısınız; çocuğunuz da, sizi takip ederek, adım adım o sofraya gelecektir.

Beslenmeyi Çatışma Haline Getirmeyin
Bir lokma, size göre hiçbir değeri olmayan bir miktar olabilir; ancak bu, bir avuç büyüklüğünde mideye sahip olan bebeğiniz için yeterince iyi bir miktardır. Gün içerisinde, saymadığınız lokmalar ile, çocuğunuzun karnının doymadığını düşünemezsiniz.
Öncelikle şunu unutmayın; iştahsız çocuk yoktur. Bir bebek doğduğunda, annesini emerken ihtiyacı olduğu kadar sütü alıp, kafasını çevirip sütü içmeyi bırakabiliyorsa, çocuğunuzun da kendisini doyuracak kadar, onu besleyecek kadar besini aldığına güvenmelisiniz.

Leave a Comment