Anne Çocuk

Çocuğu Sebze Yemeyenler İçin Önemli Bilgiler

Bir çok anne çocuğunun sebze yememesinden şikayet etmektedir. Emin olun yalnız değilsiniz bu şekilde ki çocuklar sadece sizin evde değil her yerdeler. Aslında bu süreçte en büyük hatayı biz yapıyoruz kabak yesin istiyorsak sadece kabağı pişirip yedirmeye çalışıyoruz. Sizin tadına bakıp beğenmediğiniz bir yemeği çocuğunuzun iştahla yemesini bekliyorsunuz. Çocuğunuzun damak tadının olduğunu unutuyorsunuz.
Sebzeleri sevdiği çorbaların içine dahil ederek örneğin mercimek çorbası bir çok sebzeyi içine dahil edebilirsiniz.

Brokoli yedirmek istediğinizde haşlanmış bir şekilde yemiyorsa nefis çorbalar yaparak brokoli soğan sarımsak patates ve havucu da dahil ederek nefis ve bol vitaminli bir çorba haline getirebilirsiniz.

Balkonunuz varsa minik bir saksıda beraber sebze yetiştirerek ona sebzelerin nasıl yetiştiğini ve bu süreci onunla eğlenceli hale getirerek sonrasında beraber pişirip yiyebilirsiniz.

Sebzeleri mutlaka tek başına tabağa koyup yedirmeye çalışmayın sevdiği bir yemeğin yanına ekleyip küçük porsiyonlarla tadarak alıştırabilirsiniz.

Sebze yedikten sonra bunu bitirirsen sana çikolata şekerleme gibi ödüller vereceğinizi ifade etmeyin.

Yeni tanıştığı sebze hakkında eğlenceli bilgiler verebilirsiniz. Sebzenin nasıl büyüdüğü, nasıl doğrandığı veya şekliyle ilgili benzetmeler yapın. Bu bilgileri alışveriş esnasında vermeniz daha etkili olabilir, çünkü çocuklar yemek anında onu yeme konusunda teşvik etmek için bazı taktikler uyguladığınızı hissedebilirler.

Leave a Comment