Cilt Bakımı Doğal Tedaviler

Ciltteki Siyah Lekeler Nasıl Yok Edilir?

Ciltteki gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte siyah noktalar oluşmaya başlar. Özellikle burun, çene, alın, yanaklarda oluşan siyah noktalara sırt ve omuz bölgelerinde olabilir. Siyah noktaların oluşumundaki başlıca nedenler sağlıksız beslenme, fondöten ve pudra gibi ürünlerin aşırı kullanımı, hava kirliliği, cildin yeterince temiz tutulması siyah nokta oluşumunu tetikler. Bu oluşumları bir kere temizlemek bir daha ortaya çıkmayacakları anlamına gelmez. Ancak düzenli olarak siyah nokta maskeleri uygulanırsa iyi bir sonuç alınabilir.

 

Yeşil Çay Maskesi

Yerleşik siyah noktaları çıkarma ve cildi dezenfekte etme konusunda başarılı doğal malzemelerden biri de yeşil çaydır. Yeşil çay yapraklarını ezerek toz haline getirin. Bu tozu limon suyu ile macun kıvamına getirin. Sorunlu bölgeye uygulayın ve yirmi dakika kadar bekletin. Ardından soğuk suyla cildinizi yıkayın. Yeşil çayı aynı zamanda buhar banyosu yapacağınız suyun içerisine de ekleyebilirsiniz.

 

Tarçın Maskesi

Toz yapısı ile peeling etkisi yaparken antibakteriyel özelliği ile cildi temizleyen tarçın, deri üzerinde biriken kiri uzaklaştırarak siyah noktaların oluşmasının önüne geçer. Toz tarçının içerisine macun kıvamına gelen kadar bal ilave edin. Bu karışımı yüzünüze sürün ve bir saat kadar bekletin. Ardından yüzünüzü temizleyin. Haftada bir tarçın maskesi uygulayarak siyah nokta probleminden kurtulabilirsiniz.

 

Diş Macunu Maskesi

Diş macunu ile siyah nokta temizleme sırasında kullanılacak diş macununun beyazlatma özelliğine sahip, hassas dişler için üretilmiş ve naneli olması gerekir. Yıkanmış cildinize diş macununu sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkayarak cildinizi temizleyin. Maske uyguladığınız bölgenin üzerinde, gözeneklerin sıkılaşması için buz gezdirin.

 

Karbonat Maskesi

Limon suyu ve karbonatı macun haline gelecek şekilde karıştırıp yüzünüze sürün ve kurumasını bekleyin. Lif yardımı ile hafifçe masaj yaparak yıkamaya başlayın. Siyah noktalardan kurtulmuş sıkılaşmış ve parlamış bir cilde sahip olacaksınız.

Leave a Comment