Cilt Bakımı

Cildinizi Tazeleyecek 8 Yiyecek

Cildinizin sağlıklı ve parlak görünmesi için peeling, maskeler ve cilt bakımları tek başına yeterli değildir. Beslenmemize de özen göstermemiz gerekmektedir. Günlük olarak mutlaka 2 litre su tüketmeye dikkat etmeliyiz. Bunun yanı sıra bazı meyve ve sebzeleri öğünlerimize ilave ederek tüketmeye özen göstermeliyiz.

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için tüketeceğiniz gıdalardan bazıları:

Somon Balığı
Stres, gerginlik ve depresyon üzerinde iyileştirici etkisi bulunan somon, günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılamanızda da büyük katkı sağlar. Omega 3’ün ve dolayısıyla somonun cilde en büyük etkisi akne ve kırışıkların giderilmesini sağlamasıdır. Aynı zamanda cildi içten dışa nemlendirir, kafa deriniz ve saçlarınız için de faydalıdır.

 

Ispanak
Neredeyse her türlü cilt probleminde etkili ve her gün tüketebileceğiniz diğer bir besin ise ıspanaktır. İçerdiği A, C ve E vitaminleri cildi destekler.

Yeşil Çay
İçerdiği antioksidanlar sebebiyle yeşil çay da cilde iyi gelen bir diğer üründür. Daha iyi sonuç vermesi için günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

 

Kereviz
Kuruluk, kırışıklık gibi pek çok cilt problemini çözen kereviz, en sağlıklı lifli gıdalardan biri. Cildin nem dengesini sağlayan kerevizi her gün tüketmekte hiçbir zarar olmadığı gibi, düşük kalorisi ile diyetlere de uygundur.

 

Karpuz
Kalp hastalıkları ve prostat, yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri, ağız kanseri, yutak kanseri, yemek borusu kanseri, akciğer kanseri ve pankreas kanseri gibi çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltır. Sindirimi hızlandırmak için aç karnına, tüm faydalarından yararlanmak için ise her zaman yiyebilirsiniz.

 

Elma
Günde bir elma yemek, vücudun ihtiyacı olan lifi karşılar. En iyi antioksidanları içeren meyvelerden biridir. Kanser hücrelerinin gelişimini ve Alzheimer ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

 

Kivi
Bir adet kivi, günlük C vitamini ihtiyacının iki katından fazlasını karşılar. Lif içerdiğinden, kolesterolü ve kan basıncını düzenlemek için oldukça faydalı bir besin. Kan pıhtılaşması riskini azaltır ve kan lipit değerlerini düşürür.

 

Greyfurt
Cildimizin ihtyacı olan likopen ve yüksek miktarda antioksidan içerdiği için temiz ve aknesiz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Leave a Comment