Doğal Tedaviler

Çıban Tedavisinde Doğal Yöntemler

Çıban, ciltteki kılların çıktığı yerlerde biriken bakterilerin oluşturduğu iltihaplı apselere denir. Vücudun çeşitli yerlerinde; göz çıbanı, kan çıbanı ve kör çıbanı olmak üzere üç farklı şekilde görünür. Genellikle kırmızı ve hassas bir görüntüyle ortaya çıkan çıban zamanla sertleşir. Çıban tedavisi, durumun ciddiyetine bağlı olarak değişmektedir.

Sıcak havlu ile yapılan uygulama en iyisidir. Bu yöntem aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır. Sıcak su dolu kaseye temiz bir havlu batırıp çıbanın olduğu bölgede 10 dakika bekletiniz. Bu uygulamayı çıban geçene kadar yapabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise epsom tuzudur, 5 yemek kaşığı epsom tuzunu ve 2 su bardağı sıcak suyu bir kasenin içinde karıştırınız. Daha sonra temiz bir havlu yardımıyla, 15 dakika aralıklarla çıkan çıbana bu karışımı uygulayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı da bir diğer etkili yöntemdir. Doğal anti bakteriyel özelliği olan çay ağacı yağını bir bardak ılık su ile karıştırın, ped pamuk yardımıyla çıbanın üzerinde 10 dakika boyunca bekletebilirsiniz.

Anti bakteriyel özelliği sayesinde okaliptüs yağı da çıbana iyi gelen bir diğer doğal yöntemdir. Ped pamuk yardımıyla çıbanın çıktığı bölgeye günde 3 defa okaliptüs yağını sürebilirsiniz.

Yarım tatlı kaşığı zerdeçal tozu ile 1 yemek kaşığı hint yağını karıştırınız. Dezenfekte ettiğiniz ellerinizle gözde çıkan çıbana masaj yaparak sürebilir ve ardından gazlı bez ile üzerini sarabilirsiniz. Çıban geçene kadar bu yöntemi uygulamakta fayda vardır.

Leave a Comment